Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.

Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.
Sivuja: [1]

Viestit - Sun Energia

Näin olen ymmärtänyt. Tiedän, että täällä on elukoiden lisäksi myös järkeviä lukijoita  ;)
Palvelumme on nyt avattu ja perustiedot ovat kaikille maksuttomat. HS noteerasi palvelumme:

http://www.hs.fi/talous/a1459917674751

Olemme laskeneet 2,15 miljoonan suomalaisen rakennuksen kattopinnan soveltuvuuden aurinkoenergian tuotantoon. Palvelumme kattaa tällä hetkellä rakennukset Tampereen pohjoispuolelta etelään. Lisäämme loppusuomen palveluumme syksyyn mennessä. Käykää katsomassa yritykseni sivut (http://www.sunenergia.com) ja sieltä aurinkoenergiapalvelumme.

Osallistukaa samalla kilpailuumme. Arvomme palvelussamme rakennuksensa aurinkoenergiatiedot katsoneiden kesken 7500€ (3,64 kWp) aurinkosähköjärjestelmän avaimet käteen -asennettuna. Arvontaan osallistutaan verkkopalvelussamme rekisteröitymisen jälkeen.

Terv.
Antti Rousi
Sun Energia
Sähkönkulutustiedot ovat löytyneet.

Kiitos kommenteistanne ja kysymyksistänne, jotka olivat tähän foorumin keskustelualueeseen suhteutettuna kiitettävän järkeviä.

Palataan asiaan palvelumme julkaisun merkeissä. Sen jälkeen aurinkoenergian soveltuvuutta ja kannattavuutta ei tarvitse enää mutuilla, arvioida tai arvata. Sitten tiedetään.

Ps. Miksi maksaa energiasta esim. Carunalle, kun se voi olla sun energiaa ;)
Ei kai kukaan aurinkoenergialla tuota omaa sen hetkistä kulutusta vaan se menee aina vientiin ja silloin puhutaan siirtomaksuista ja markkinahinnasta....

Nimenomaan aurinkosähköjärjestelmä mitoitetaan vastaamaan omaa kulutusta (mm. tähän tarjoamme vastauksen). Tällöin (taloudellinen) hyöty on suurin, kun ylijäämäsähköä ei tarvitse myydä pilkkahintaan verkkoon. Eri asia on tietysti, jos kiinteistöllä on varastointikapasiteettia, mutta ei nyt mennä siihen.
Ihan samat säästömahdollisuudet siinä on viljelijällä ja kaupunkilaisella.

Jokainen kiinteistön aurinkosähköllä tuotettu kilowattitunti vähentää yhden ostetun kilowattitunnin ostoenergiaa JA siirtomaksua. On selvä, että vuoden aikana tarvitaan muitakin energiamuotoja, mutta vuositasolla aurinkoenergialla voi tuottaa huomattavan osan tarvittavasta sähköenergiasta.

Keskustelu täällä on ollut antoisaa, kiitos siitä. Kaipaisin kuitenkin edelleen kovasti niitä tuntikulutustietoja. Voitte vapaasti vinkata tarpeestani tutuillenne, jotka eivät ehkä seuraa foorumia aktiivisesti.
Ympäristölupaa ei tarvita, ellei kyseessä ole megawattiluokan aurinkoenergiapuisto.

Kunnasta tai kaupungista riippuen
- lupaa ei tarvita lainkaan, jos paneelien asennus on katon lappeen suuntainen (esim. Espoo, Vantaa, Kotka)
- tarvitaan byrokratialtaan kevyt toimenpidelupa
- tarvitaan investointeihin nähden kallis ja raskas rakennuslupa

Tämä kuntien välinen kirjava lupakäytäntö on hullua. Ongelma on yleisesti tunnistettu ja se ratkennee hiljalleen.
Kaikki meille annettu tieto käsitellään luottamuksellisena eikä sitä anneta eteenpäin. Kuten aiemmin lupasin, hävitämme meille tarjotun tiedon analyysin jälkeen. Emme peri mitään kustannuksia meitä auttaneilta.

Aurinkoenergia kannattaa todellakin käyttää sillä kiinteistöllä, jolla se on tuotettu. Tällöin säästyy sekä energia- ja siirtomaksuilta.
Muun muassa näitä tietokantoja hyödynnämmekin. Kunnilla ja valtiolla ei ole sikaloita, vilja-aittoja, kanaloita ym., joista nyt kaipaamme tietoa.

Fortumin ja monen muun tarjoamat geneeriset laskurit ovat toki tiedossamme. Ne laskevat aurinkoenergian tuoton hyvin yleispoirteisesti vain koordinaattien ja katon karkean muodon perusteella. Ne eivät huomioi paikallisia säätietoja, katon rakenteita (huippuimurit, savupiiput, antennit ym), varjostuksia eivätkä rakennuksen sähkönkulutusta. Ne antavat siis vain summittaisen arvion. Palvelu oli aikanaan hyvä avaus Fortumilta, se myönnettäköön.

Ei ole sertifikaatteja. Kuka sellaisen myöntäisi ja mihin? Tällaista ei ole ennen tehty. Erilaisia liikeideoita testaillaan edelleen. Me vain teimme tämän, koska osasimme ja voimme.

Menetelmämme kestää tiukimmankin akateemisen tarkastelun ja perustuu parhaimpiin saatavilla oleviin (julkisiin) aineistoihin. Tulemme julkistamaan metodologiaamme luotettavuuden takaamiseksi.

Kyse ei ole pelkästään sopivan paikan ja kulman hakemisesta, vaan aurinkoenergiajärjestelmän mitoituksesta juuri kyseiseen rakennukseen/kohteeseen. Osoitamme rakennuksen katolla tuotettavan aurinkosähkön määrän jokaisena vuoden tuntina ja vertaamme sitä kyseisen rakennuksen sähkön kulutukseen. Näin saamme jokaisen vuoden tunnin tarkkuudella laskettua investoinnin kannattavuuden, takaisinmaksuajan, kuukausittaiset ja vuotuiset säästöt sähköomavaraisuuden yms. Me teemme kaiken laskennan valmiiksi. Te teette vain päätöksen.

Olisiko jollain halukkuutta osallistua tähän tarjoamalla kiinteistönsä tai haluamansa rakennuksen sähkönkulutustietoja?
Nyt kaipaisin ensisijaisesti niitä kulutuslukemia. Yleiselle aurinkoenergiakeskustelulle voisi ehkä avata uuden keskustelun.

Kommenttini aurinkosähkön kannattavuudesta joissakin paikoissa tarkoitti yksinkertaisesti sitä, että joihinkin paikkoihin lankeaa enemmän auringonsäteilyä kuin toisiin. Vaikuttavia tekijöitä ovat ensisijaisesti paikan koordinaatit, pinnan (katon) suuntaus, pinnan (katon) kaltevuus sekä pinnalle (kattopinnoille) lankeavat varjostukset.

Suomen pohjoisen sijainnin takia/ansiosta liki 60 % pinnoille lankeavasta auringonsäteilystä on hajasäteilyä, eli ilman partikkeleista (vesimolekyylit, pienhiukkaset) siroavaa ja heijastuvaa diffuusia säteilyä. Suoran säteilyn osuus on "vain" vajaa puolet kokonaissäteilystä. Tämän takia paneelien suuntaus ei ole niin kriittistä kuin aurinkovyöhykkeellä eikä pieni pilvisyys aiheuta niin merkittävää jännitteen muutosta.

Yritykseni ei myy paneeleja eikä ole kytköksissä yhteenkään paneelikauppiaaseen. Tuotamme tietoa. Oikeaa, juuri teidän rakennuksistanne tuotettua, luotettavaa tietoa.
Kiitos rakentavasta vastauksestasi. Olemme itse asiassa laskeneet Suomesta pian yhteensä 300.000.000.000 neliömetrin aurinkoenergiapotentiaalin sisältäen mainitsemiesi peltojen lisäksi niityt, metsät, parkkipaikat, kauppakeskukset, kodit, kesämökit ym.

Kaikkialla Suomessa aurinkoenergian tuottaminen ei ole taloudellisesti perusteltua. Hyvin monessa paikassa se on kuitenkin hyvinkin kannattavaa. Tulemme näyttämään, missä se kannattaa ja kuinka hyvin ja missä se ei kannata.

Palvelumme ensimmäisessä vaiheessa julkaisemme rakennusten kattojen aurinkoenergiatiedot. Kaikki muu tieto julkaistaan sen jälkeen.

Tuohon sähkönkulutustietoon vielä: Saatte tarvitsemamme kulutustiedot sähköyhtiönne verkkopalvelusta. Voimme hakea sähköyhtiöltänne kulutustiedot luvallanne/tunnuksillanne tai ne voi toimittaa meille missä tahansa taulukkomuodossa. Autan tarvittaessa tietojen haussa.

Antti Rousi
Sun Energia on vuosi sitten perustettu yritys, joka tuottaa ennennäkemättömän tarkkaa ja puolueetonta rakennuskohtaista aurinkoenergiatietoa. Nyt tarvitsisimme laskenta-algoritmejamme varten tunnittaiset sähkönkulutustiedot seuraavista rakennustyypeistä:
  • Kotieläinrakennukset (navetat, sikalat, kanalat, eläinsuojat, ravihevostallit, maneesit)
  • Muut maatalousrakennukset (viljankuivaamot ja viljan säilytysrakennukset, kasvihuoneet, turkistarhat, muut maa-, metsä- ja kalatalouden rakennukset)

Tarjoamme sähkönkulutustietonsa meille luovuttaneille laajennetun tuntitasoisen kannattavuusselvityksen maksutta. Kannattavuusselvitys perustuu em. sähkönkulutustietoon ja rakennuksellenne tekemäämme tunnittaiseen aurinkoenergia-analyysiin. Takaamme tietojen luovuttajille täyden anonymiteetin ja hävitämme sähkönkulutustiedot tiedon antajan näin halutessaan tekemämme kannattavusselvityksen jälkeen.

Tietoja Sun Energiasta:
Olemme laskeneet yli miljoonan suomalaisen rakennuksen katon soveltuvuuden aurinkoenergian tuotantoon. Voit pian selvittää aurinkoenergian tuotantomahdollisuutesi haluamasi rakennuksen katolla ja verrata niitä sähköenergiasi kulutukseen. Näytämme säästösi ja aurinkoenergian kannattavuuden välittömästi sovelluksessamme. Sinun ei tarvitse arvioida mitään teknisiä, taloudellisia tai tuotannollisia lukuja. Me olemme jo laskeneet kaiken puolestasi.

Julkaisemme pian verkkopalvelumme, jossa kuka tahansa voi selvittää oman rakennuksensa kattopinnalle optimoidun aurinkosähköjärjestelmän. Palvelustamme näet rakennuksesi aurinkoenergian tuotantomahdollisuudet, parhaat sijoituspaikat, investointikustannukset, takaisinmaksuajan ja säästöpotentiaalin.

Käytämme parhaita saatavilla olevia aineistoja ja algoritmeja laskennassamme. Otamme huomioon taloasi ympäröivät varjostustekijät sekä pilvisyyden ja muut säteilyyn liittyvät ilmakehän tekijät. Muodostamme talostasi ja sitä varjostavista tekijöistä 3-ulotteisen mallin ja laitamme auringon kiertämään vuodeksi taloasi ja kerromme säteilyn määrän kullekin kattosi neliömetrille. Teillä (käyttäjillä) on mahdollisuus tarkentaa laskentaa syöttämällä talonne tiedot järjestelmään (rakennusvuosi, päälämmitysmuoto yms.)

Huomioimme palvelussamme suoran auringonsäteilyn lisäksi tunnittaisen diffuusin ja siroavan säteilyn, pilvisyyden, ilmankosteuden, lämpötilan, ympäristön varjostukset (puut, kasvillisuus, muut rakennukset) sekä katon omien rakenteiden varjostukset ja kattojen kaltevuudet.

Kiittäen avustanne, lisätietoja antaa:
Sun Energia Oy:n perustaja
Antti Rousi
o5o 59 kolme yhdeksän 555
info ät sunenergia.com
Sivuja: [1]