http://www.helsinki.fi/maantiede/arkisto/suomi.html
tässä aluksi ,voiko tosiaan muujussi olla noin tyhmä ettei tiedä maamme korkeuseroista?
https://fi.wikipedia.org/wiki/Raitam%C3%A4ki
Meidän pihasta on pudotusta lähimmän järven pintaan yli 50 metriä.
http://muinainensuomi.foorumimme.com/viewtopic.php?f=2&t=28&start=40
Kyllä nuo linkit löytyy. Mutta tuo kuvauksesi ja korkeuserot sopivat Järvi-Suomeen, ei Suomenselkään. Asutko nyt varmasti Suomenselällä? Vai luulet asuvasi? Ja asutkin Järvi-Suomessa?
Hirveesti pitää nähdä vaivaa sen takia että SASsi TODELLA TIETÄÄ asiat liiankin hyvin.
Lähde on Suomen Maantieteellinen Seura. Jossa tietämys ei tietystikään ole samaa luokkaa kuin tietovarasto SASsilla... Mutta kuitenkin. Tuosta linkistä
http://www.helsinki.fi/maantiede/geofi/tammi.htmllöytyy kartta jossa on Suomenselkä jaettu kolmeen alueeseen. Eli 3.3 Suomenselkä (3.31 Suupohjan lakeus, 3.32 Suomenselän kankareseutu, 3.33 Suomenselän suolakeus) .
Kartan väritys kertoo että tuosta Suomenselän alueesta noin kolme neljäsosaa on "suhteellisen tasaista maastoa, korkeussuhteet vähäisiä" ja se loppu on "korkeussuhteiltaan vaihtelevaa kumpuilevaa maastoa".
Sitten kun kartassa on raja lounas-koillinen suunnassa jonka luoteen puolella on Suomenselkä. Niin rajan kaakkoispuolella taas on Järvi-Suomi ja tarkemmin Suomenselkää vastaan oleva alue on 2.24 Keuruun-Keiteleen mäkiseutu niin tässä kartan väritys kertoo että "korkeussuhteiltaan vaihtelevaa ruhjelaaksomaastoa".
Onko nyt ihan varma että asut Suomenselän alueella? Ettet Järvi-Suomessa? Suurin osa Suomenselästä on hyvin tasaista aluetta.