Pitäsköhän noiden ellien tieto taidolle tehdä jotain...
Ehkä kyse on nuoremman sukupolven indoktrinoinnista, sillä tavalla, että eivät ymärrä eläinlajeilla sukupuolien eroja. Nuorisolle nimittäin opetetaan, että esimerkiksi ihmiseläimellä sukupuoli ei ole biologista, eikä ole olemassa koirasta ja naarasta, vaan sukupuoli on kulttuurin ja oman tunteen mukainen. Siksi on tullut mm. raskaana olevan miehen emojit Apple laitteisiin.

Lähde: ABC Australia (
https://www.abc.net.au/news/2018-02-16/the-case-for-a-pregnant-male-emoji/9453980?utm_campaign=abc_news_web&utm_content=link&utm_medium=content_shared&utm_source=abc_news_web)
Olisiko niin, että kohta biologian ammattilaisillekaan ei saa opettaa eliöiden sukupuolta ja sukuelimiä ja naaraiden ja koiraiden eroja, koska se ei ei olisi inklusiivista.
Jospa tuon kastroitavan kollikissan pronomini onkin ollut naaraskoira. Jos lääkäri olisi etsiskellyt sukupuolittuneita tunnusmerkkejä, hänet olisi canceloitu.
-SS-