http://yle.fi/uutiset/3-9561090
Mutta ei ole varaa korjata teitä, asuntoja, kouluja ei yhtään mitään. Rakennetaan vaan uusia maitupalatseja valtion varoilla tudralle. 🎅
Miksi tyhjillään olevia asuntoja pitäisi korjata? Purkuun vaan. Käytännössä sijoitusmielessä ei kannata kuin keskuksiin rakentaa asuntoja jos haluaa myydessä omat pois. Muualla pitää hinasta leikata 50-75%.
Eli herää kysymys onko asumisen tukeminen liian avokätistä kun ihmiset ja työpaikat ei siirry halvempien asuntojen perässä muualle?
Kekkosen ajoista asti ollut, ensin kehitysaluepolitiikka, sittemmin aluepolitiikka/alueellistaminen, taitaa olla kaiken takana.
Avaappa tuota ajatustas vähän enemmän? Käsittääkseni aluepolitiikan on väitetty ainakin agronetissä olevan sitä että kasvukeskuksista yritetään siirtää työpaikkoja jumalan selän taakse? Yhdestäkään yli 50000 asukkaan kaupungista et saa yksiötä vuokralle alle 500€/kk. Hesassa jopa 1000€/kk!!!! Kyllä tuo on minusta melko raakaa aluepolitiikkaa!!!!!! Heti jos asumistuet ja valtion tukema asuntotuotanto lopetetaan, alkaa työpaikat ja ihmiset siirtyä pohjoisemmaksi halvempien asuntojewn paikkakunnille!
muualla saa jo tuolla hintaa kolmion tai jopa 150 neliön omakotitalon vuokralle
Avataas tätä juu vähän. Siis meillähän on poikkeuksellisen avokätisesti verovähennyksillä tuettu nimenomaan OMISTUSASUMISTA. Muualla on omistusasuminen paljon harvinaisempaa kuin meillä ja vuokralla asuminen yleistä.
Ja rakennuskustannukset uudella ovat suurin piirtein samat siellä periferiassa kuin kasvukeskuksissakin. Ero tulee tontin hinnasta, täällä tontti saattaa maksaa saman kuin rakennus. No ei nyt ihan.
Mutta jos ajatellaan että joku on juuri rakentanut omakotitalon. Ja työpaikka menee alta. Niin milläs muutat kun myydessä saat pois kolmasosan rakennuskustannuksista...