Tundralla tapahtuu, kun toimeen tartutaan. Mutta miten on etelässä? Länsimetro ja Olkiluoto, taitaa mennä etelässä aika suunsoittoon, vai mitä Veeti?
Olkiluoto missään etelässä ole.
Ainoat, jotka löytyvät korven perseestä, ovat metsä ja malmit. Muu liitännäinen toiminta korven perseeseen hommataan pääosin järjettömillä tuilla. Eli käytännössä tissinkoitto. Siihen liittyy sitten muut elinkeinot, jotka tissinkoiton tuen kautta sinne tundralle koplataan.
Jos suurin osa tuesta painotettaisiin korkeamman teknologian (eli esim. itsensä myyminen tarvitsee enemmän järkeä kuin tissinkoitto) tuotantoon, niin syrjäseuduille saataisiin luonnollista kasvua. Eli ei mitään väkisin väännettyä rahan dumppausta.
Se pitää kuitenkin myöntää, että palvelujen varaan ei voi mitään laskea. Jos kaksi ihmistä pesee toisensa selän palkaksi selän pesusta, niin talven koittaessa molemmat jäätyvät kuoliaaksi. Eli maapallolla kun eletään, niin vallitsevat olosuhteet ihmiselämän välttämättömälle ylläpidolle ovat kaiken perusta.
Kaikkea pitää tutkia ja kehittää. Kaikesta ei pidä kuitenkaan tehdä jumalallisia julistuksia, kuten vaikka "Suomi pilaa itämeren". Saa olla mitä mieltä tahansa, mutta järki mukana.
Mut hei, ei kukaan lehmiä lypsämällä kuuhun mene.