Siitä paalin hinnasta josta joku piti 35 euroa kauheana ryöstönä niin jos ajatellaan ihan perus 9000 ka kilon kolmen sadon kesää joka saadaan tehtyä 30% ka pitoisuudella eli käytännössä rehua tulee sen 30 tonnia hehtaarilta ja siitä 1400 kilon paaleja eli reilu 21 paalia hehtaarilta.
Jos yhden sadon tekeminen maksaa vaikka 150€ hehtaarilta (paalaus ja käärintä 80, niitto 40, karhotus 25 ja paalien keruu 5) ja sitten muovit maksaa sen 7 euroa paali ja verkot 1 ja säilöntäaineet 2 eli 10 euroa yhteensä paalia kohden niin hehtaaria kohden kuluja tulee 3*150+21*10=660€ ja sen kun jakaa 21 niin paalia kohden kulu on luokka 31,42€
Tähän kun lisätään vähän lannoitusta niin ollaan tilanteessa että 35€ paalista tuilla maksetaan jo osa lannotuksista.
Käytännösä kolme satoa tekemällä ei saa kovin helposti kaupaksi käyviä paaleja koska ne on äkkiä liian kallita.
miksi muuten sadon määrä on 30 tonnia kun järjellä sen pitäisi olla 27. Laskin vaan näyttää 9000/30*100=30000. No oli miten oli niin ei ihan hirveästi muuta lopputulemaa. Ehkä muutaman euron.

Niinpä.
Ei sun laskin ainakaan rikki ole.

Mun puolesta voidaan vaan sopia että sun laskelma viljanviljelyn kannattavuudesta meni perseelleen. Ei sen kannattavuus kovin paljoa voi muuttua ellei jotain ratkaisevia muutoksia tapahdu, esim panosten hinnat enemmän kuin puolittuu, ja viljan hinta kolminkertaistuu. Siihen asti sun kannattaa pitää valehtelijoina niitä jotka saa siitä puuhasta 400+tuet. Lähempänä totuutta on 400 sis. tuet, omalla kohdalla yli 100e vähemmän, vaikka sadot yli ka:n.
Omaan navettaan menevän rehun arvo tuntuu olevan niin vaikea laskettava, ettei sitä kukaan agrolaisista osaa tehdä. Ainakin minun logiikalla sen arvo lasketaan saadusta hyödystä, ei siitä millä saadaan valmistusketjun kulut piiloon. Myyntiviljan tuotto onkin paljon helpompi laskea.
