Kyllä Suomen keskustapuolueenkin on laitettava kortensa kekoon, liberaalikeskustakin kun itse toitottaa kuinka tärkeätä on saada Suomeen maahanmuuttaja perheitä, jotta löytyy niitä eläkkeitten maksajia tulevaisuudessa. Näyttäkää nyt keskusta oikeistolaiset sitä "vihreetä valoa" , sille maahanmuuttajien sijoittamiselle maaseudulle.
"Eläkkeen maksajat" on poliitikkojen syöttämää pluffia silloin kun on työttömyyttä ja ei ole työpaikkoja tarjolla . Sitäpaitsi kuka maksaa työttömän eläke-kertymät ? . Työtön taitaakin tulla halvemmaksi päivärahallaan lyhyellä tähtäimellä . Ongelmahan on se että joillakin on liian suuret eläkkeet ja näitä ei haluta leikata. Seuraavalla sukupolvella onkin huomattavasti pienemmät eläkkeet kuin edeltävällä polvella.
Tää eläkejuttu pitäiis saada jo jollekkin järkevälle tolalle, Ruotsi teki oman uudistuksensa jo 1999, Suomen hallitus "ulkoisti" päätöksen työmarkkinajärjestöille
