Eikai kukaan täyspäinen mitään Novaa ja niitä mainoksia jaksa kuunnella ?
Kumipatukka-antenni on kiinnitettynä kopin takaosaan rekisterikilven viereen kilven telineeseen. Kuuluu ja ei lähde siltä paikalta oksien mukaan.
Peltoreilla ja muilla huonoilla antenneilla on vaihtoehtoina Nova ja ruottinkieliset.
Mulle sattui kerran Clas Ohlsonin tarjouskorista 4 Eurolla mukaan FM-lähetin (tarkoitettu MP3-soittimen perään jotta kuuluu autoradiosta). No, minäpä kokeilin laittaa sen navettaradion kuulokeliittimeen vapaalle kanavalle, eli köyhän miehen "alilähetinasemaksi". Hienosti kuului Yle Puhe Peltoreista navetassa (muuten ei kuulu kun pöytäradiosta kunnon antennilla), Ihan navetan peränurkkaan kantama ei kyllä piisannut. Lisäksi tuo halpis laite toimi patterilla ja siinä oli ärsyttävä tinnutuksen tapainen vinkuna äänessä. Mutta ei pätkinyt päätä käännellessä.
Idea oli hyvä mutten jaksanut jalostaa pidemmälle. Siis koko tilan alueella kuuluva alilähetin joka vahvistaisi hyvällä antennilla vastaanotetun radioaseman vapaalle taajuudelle. Pitäisi vaan löytää vastaava laadukkaampi lähetin, joku innokkaampi voisi varmaan asiaan perehtyä? Laki tulee jossain kohtaan varmaan vastaan noiden lähetystehossa... ettei koko kylän paikallisradiota voi perustaa?
Mika