Mutta kun tavalliset "pienet ja köyhät" ihmiset pitävät jumalatonta mekkalaa jostakin valtionveron progressiosta 40 000 €:n tai 60 000 €:n jälkeen vaikka se ei heitä mitenkään kosketa. Yms. verotuksen ilmiöstä. Esim. tällä palstalla väitellään alveista sun muista kovin tarmokkasti.Sitten ei tajuta sitä, että valtion verokertymän pieneneminen vähentää kuntaosuuksia (vääjäämättä) jonka jälkeen kunnallisveroa nostetaan. Ja sitä sitten maksetaan enemmän tasaveronluonteisena ihan jokainen.
Lainaus käyttäjältä: JoHaRa - 21.06.11 - klo:07:39Mutta kun tavalliset "pienet ja köyhät" ihmiset pitävät jumalatonta mekkalaa jostakin valtionveron progressiosta 40 000 €:n tai 60 000 €:n jälkeen vaikka se ei heitä mitenkään kosketa. Yms. verotuksen ilmiöstä. Esim. tällä palstalla väitellään alveista sun muista kovin tarmokkasti.Sitten ei tajuta sitä, että valtion verokertymän pieneneminen vähentää kuntaosuuksia (vääjäämättä) jonka jälkeen kunnallisveroa nostetaan. Ja sitä sitten maksetaan enemmän tasaveronluonteisena ihan jokainen. Näinhän se menee..
Esko tuho Ahon hallituksen toimesta. Kunnille annettiin lisää valtaa ja sehän oli kepulaasista ihanaa. Samalla on annettu myös lukuisa joukko tehtäviä, jotka aiemmin kuului valtion hoitoon. Samoin ennen valtio anto kunnille korvamerkittyä rahaa. Nyt kunnat saa elää kuin pellossa, ryypätä vaikka keskenään valtionosuus eurot. Täältä se löytyy kunnallisveron korotuspaineet.
Lainaus käyttäjältä: Sepedeus - 21.06.11 - klo:08:21Esko tuho Ahon hallituksen toimesta. Kunnille annettiin lisää valtaa ja sehän oli kepulaasista ihanaa. Samalla on annettu myös lukuisa joukko tehtäviä, jotka aiemmin kuului valtion hoitoon. Samoin ennen valtio anto kunnille korvamerkittyä rahaa. Nyt kunnat saa elää kuin pellossa, ryypätä vaikka keskenään valtionosuus eurot. Täältä se löytyy kunnallisveron korotuspaineet. Toi on oleellista. Kunnilla on nyt päätösvalta, erityisen oleellista se on Tundran kepukunnissa... että eikä ku kunnan asiat kuntoon... rahaahan siellä kyllä on
Lainaus käyttäjältä: Aulis Anttila - 21.06.11 - klo:08:50Lainaus käyttäjältä: Sepedeus - 21.06.11 - klo:08:21Esko tuho Ahon hallituksen toimesta. Kunnille annettiin lisää valtaa ja sehän oli kepulaasista ihanaa. Samalla on annettu myös lukuisa joukko tehtäviä, jotka aiemmin kuului valtion hoitoon. Samoin ennen valtio anto kunnille korvamerkittyä rahaa. Nyt kunnat saa elää kuin pellossa, ryypätä vaikka keskenään valtionosuus eurot. Täältä se löytyy kunnallisveron korotuspaineet. Toi on oleellista. Kunnilla on nyt päätösvalta, erityisen oleellista se on Tundran kepukunnissa... että eikä ku kunnan asiat kuntoon... rahaahan siellä kyllä on Kuntien asioita ei pystytä laittamaan kuntoon rahaa jakamalla. Tilanne on aivan sama kuten Kreikassa. Rakenteisiin muutoksia ja rankasti.
Lainaus käyttäjältä: Sepedeus - 21.06.11 - klo:08:57Lainaus käyttäjältä: Aulis Anttila - 21.06.11 - klo:08:50Lainaus käyttäjältä: Sepedeus - 21.06.11 - klo:08:21Esko tuho Ahon hallituksen toimesta. Kunnille annettiin lisää valtaa ja sehän oli kepulaasista ihanaa. Samalla on annettu myös lukuisa joukko tehtäviä, jotka aiemmin kuului valtion hoitoon. Samoin ennen valtio anto kunnille korvamerkittyä rahaa. Nyt kunnat saa elää kuin pellossa, ryypätä vaikka keskenään valtionosuus eurot. Täältä se löytyy kunnallisveron korotuspaineet. Toi on oleellista. Kunnilla on nyt päätösvalta, erityisen oleellista se on Tundran kepukunnissa... että eikä ku kunnan asiat kuntoon... rahaahan siellä kyllä on Kuntien asioita ei pystytä laittamaan kuntoon rahaa jakamalla. Tilanne on aivan sama kuten Kreikassa. Rakenteisiin muutoksia ja rankasti. Tohon kirjoittaja viittas
Lainaus käyttäjältä: Aulis Anttila - 21.06.11 - klo:09:00Lainaus käyttäjältä: Sepedeus - 21.06.11 - klo:08:57Lainaus käyttäjältä: Aulis Anttila - 21.06.11 - klo:08:50Lainaus käyttäjältä: Sepedeus - 21.06.11 - klo:08:21Esko tuho Ahon hallituksen toimesta. Kunnille annettiin lisää valtaa ja sehän oli kepulaasista ihanaa. Samalla on annettu myös lukuisa joukko tehtäviä, jotka aiemmin kuului valtion hoitoon. Samoin ennen valtio anto kunnille korvamerkittyä rahaa. Nyt kunnat saa elää kuin pellossa, ryypätä vaikka keskenään valtionosuus eurot. Täältä se löytyy kunnallisveron korotuspaineet. Toi on oleellista. Kunnilla on nyt päätösvalta, erityisen oleellista se on Tundran kepukunnissa... että eikä ku kunnan asiat kuntoon... rahaahan siellä kyllä on Kuntien asioita ei pystytä laittamaan kuntoon rahaa jakamalla. Tilanne on aivan sama kuten Kreikassa. Rakenteisiin muutoksia ja rankasti. Tohon kirjoittaja viittas Vahvistin vaan oman kantani.
Positiivisesti jos ajatellaan niin valtionosuuksien leikaus koskee kipeimmin stadia. Joutuvat poloiset vielä 5-10% nostamaan kunnalisveroa.
Lainaus käyttäjältä: Terminator - 21.06.11 - klo:09:21Positiivisesti jos ajatellaan niin valtionosuuksien leikaus koskee kipeimmin stadia. Joutuvat poloiset vielä 5-10% nostamaan kunnalisveroa. Kauniainen nostaa veroäyriä joo
Lainaus käyttäjältä: Sepedeus - 21.06.11 - klo:09:32Lainaus käyttäjältä: Terminator - 21.06.11 - klo:09:21Positiivisesti jos ajatellaan niin valtionosuuksien leikaus koskee kipeimmin stadia. Joutuvat poloiset vielä 5-10% nostamaan kunnalisveroa. Kauniainen nostaa veroäyriä joo On aikakin. Nousukauden aikaan jo itkivät että tarviivat valtiolta lisää rahaa kehäkolmosen sisäpuolelle, entäs nyt kun valtio leikkaa 600 miljoonaa valtion osuuksia? Saattaa ne kepulikunnat olla terveemmällä pohjalla, kuin nämä eteläsuomen sinipunamafian kunnat.
Lainaus käyttäjältä: Terminator - 21.06.11 - klo:09:59Lainaus käyttäjältä: Sepedeus - 21.06.11 - klo:09:32Lainaus käyttäjältä: Terminator - 21.06.11 - klo:09:21Positiivisesti jos ajatellaan niin valtionosuuksien leikaus koskee kipeimmin stadia. Joutuvat poloiset vielä 5-10% nostamaan kunnalisveroa. Kauniainen nostaa veroäyriä joo On aikakin. Nousukauden aikaan jo itkivät että tarviivat valtiolta lisää rahaa kehäkolmosen sisäpuolelle, entäs nyt kun valtio leikkaa 600 miljoonaa valtion osuuksia? Saattaa ne kepulikunnat olla terveemmällä pohjalla, kuin nämä eteläsuomen sinipunamafian kunnat. Ei se kyllä ihan niinkään ole, maakunnissa ollaan paljon enempi näiden valtionavustusten varassa, kaupunkikunnilla on enempi myös muita tuloja, tosin on niillä menojakin suhteessa paljon enempi.
Lainaus käyttäjältä: emo-heikki - 21.06.11 - klo:11:02Lainaus käyttäjältä: Terminator - 21.06.11 - klo:09:59Lainaus käyttäjältä: Sepedeus - 21.06.11 - klo:09:32Lainaus käyttäjältä: Terminator - 21.06.11 - klo:09:21Positiivisesti jos ajatellaan niin valtionosuuksien leikaus koskee kipeimmin stadia. Joutuvat poloiset vielä 5-10% nostamaan kunnalisveroa. Kauniainen nostaa veroäyriä joo On aikakin. Nousukauden aikaan jo itkivät että tarviivat valtiolta lisää rahaa kehäkolmosen sisäpuolelle, entäs nyt kun valtio leikkaa 600 miljoonaa valtion osuuksia? Saattaa ne kepulikunnat olla terveemmällä pohjalla, kuin nämä eteläsuomen sinipunamafian kunnat. Ei se kyllä ihan niinkään ole, maakunnissa ollaan paljon enempi näiden valtionavustusten varassa, kaupunkikunnilla on enempi myös muita tuloja, tosin on niillä menojakin suhteessa paljon enempi.ne kaupunginorkesterit ja muut teatterit pois kuntien palkkalistoilta,,,,eläköötlipputuloilla
Lainaus käyttäjältä: Aulis Anttila - 20.06.11 - klo:21:38Lainaus käyttäjältä: JoHaRa - 20.06.11 - klo:20:58Lainaus käyttäjältä: Aulis Anttila - 20.06.11 - klo:20:19Lainaus käyttäjältä: JoHaRa - 20.06.11 - klo:19:53Kunnallisvero nousee ja nousee... Saas nähdä joko menee monessa kunnassa yli 25%:in Noh... siitähän päättää kukin kunta täysin itsenäisesti... tekee tissiä Tundralla... niissä ökykunnissa Se on kumma että kauheasti napistaan siitä että valtionverotusta pienennetään tai suurennetaan prosentilla.... Mutta kunnat nostavat verotustaan KOHTA 3% ja se menee läpi ilmoitusluontoisena asiana Minua on tämä epäsuhta aina vaivannut. Siis epäsuhta tässä valituksen määrässä Kun työtulovähennys ja muut viran puolesta myönnettävät vähennykset huomioidaan, palkkatuloista maksetaan valtionveroa vuonna 2011 käytännössä vasta noin 26 830 euron vuosituloista. Niinpä.. Eivät pienituloiset maksa valtionveroa ollenkaan mutta silti napisevat asiasta eniten Toisaalta.. valtionveron pienentäminen nostaa kunnallisveron määrää jota sitten jo maksetaankin kiltisti Tässä juuri se epäsuhta. Siis tässä valituksessa.
Lainaus käyttäjältä: JoHaRa - 20.06.11 - klo:20:58Lainaus käyttäjältä: Aulis Anttila - 20.06.11 - klo:20:19Lainaus käyttäjältä: JoHaRa - 20.06.11 - klo:19:53Kunnallisvero nousee ja nousee... Saas nähdä joko menee monessa kunnassa yli 25%:in Noh... siitähän päättää kukin kunta täysin itsenäisesti... tekee tissiä Tundralla... niissä ökykunnissa Se on kumma että kauheasti napistaan siitä että valtionverotusta pienennetään tai suurennetaan prosentilla.... Mutta kunnat nostavat verotustaan KOHTA 3% ja se menee läpi ilmoitusluontoisena asiana Minua on tämä epäsuhta aina vaivannut. Siis epäsuhta tässä valituksen määrässä Kun työtulovähennys ja muut viran puolesta myönnettävät vähennykset huomioidaan, palkkatuloista maksetaan valtionveroa vuonna 2011 käytännössä vasta noin 26 830 euron vuosituloista.
Lainaus käyttäjältä: Aulis Anttila - 20.06.11 - klo:20:19Lainaus käyttäjältä: JoHaRa - 20.06.11 - klo:19:53Kunnallisvero nousee ja nousee... Saas nähdä joko menee monessa kunnassa yli 25%:in Noh... siitähän päättää kukin kunta täysin itsenäisesti... tekee tissiä Tundralla... niissä ökykunnissa Se on kumma että kauheasti napistaan siitä että valtionverotusta pienennetään tai suurennetaan prosentilla.... Mutta kunnat nostavat verotustaan KOHTA 3% ja se menee läpi ilmoitusluontoisena asiana Minua on tämä epäsuhta aina vaivannut. Siis epäsuhta tässä valituksen määrässä
Lainaus käyttäjältä: JoHaRa - 20.06.11 - klo:19:53Kunnallisvero nousee ja nousee... Saas nähdä joko menee monessa kunnassa yli 25%:in Noh... siitähän päättää kukin kunta täysin itsenäisesti... tekee tissiä Tundralla... niissä ökykunnissa
Kunnallisvero nousee ja nousee... Saas nähdä joko menee monessa kunnassa yli 25%:in