Että Suomen puolueettomuudella on oikeasti uskottavuutta, niin voimaahan on pakko löytyä - ja paljon. Eihän tuosta nyt ole mitään epäselvyyttä. Jos ne eivät riitä, niin ainahan voidaan pyytää lisää. Tuossahan nimenomaan on mahdollisuus pelata peliä Suomen eduksi ilman "sinetin" tuomaa rasitetta.
Suomella ei ole ja tuskin tulee koskaan olemaankaan sellaista sotilaallista voimaa, jolla torjua Venäjän hyökkäys rajalle. Apu on välttämätöntä, joten miksi sitä ei tunnustettaisi rauhan aikana? Fennoskandian streteginen merkitys tiedetään myös Brysselissä, eikä avun vastaanottaminen välttämättä ole vapaaehtoista lännestäkään päin. Ero on lähinnä siinä, että tähän toiseen etupiirin ja sen edustamiin arvoihin me voimme ja pitäisikin samaistua, Venäjän moraalirelativismiin ei niinkään. Sotahan Venäjän ja lännen välillä on erittäin epätodennäköinen, Suomen Nato-jäsenyyden näkisin tekevän siitä entistäkin epätodennäköisempää.
Arviointi koskien Suomen edellytyksiä torjua Venäjän mahdollista hyökkäystä on tietysti vaikeaa ellei mahdotonta, mutta jos puolustukseen panostetaan riittävästi ja ennen kaikkea viisaasti, niin uskon että menestyksellinen puolustus on täysin mahdollista järjestää. Suomen on tietenkin pidettävä ovea auki länteen mahdollisen avun suhteen ja kun oma puolustus on uskottavalla pohjalla, vältetään tai ainakin tehdään mahdollisuus pakollisen avun suhteen huomattavasti pienemmäksi.
Lännessähän Suomi on aina ollut ja tulee olemaankin, mutta ilman sotilasliittojen jäsenyyksiä. Tai noh, jos Ruotsin kanssa voitaisiin saada aikaan hyödyllinen akseli ilman Nato-kytköksiä, niin tuota voisi ehkä harkita kannatettavaksi. Pääasiahan kaikessa on kuitenkin se, että Venäjän ja lännen sota on todella kaukainen ajatus ja nimenomaan sotilasliittojen ulkopuolella olevat Suomi ja Ruotsi ovat Pohjolassa tärkeitä suurvaltojen välissä. Sitä ne olivat kylmässä sodassa ja sitä ne ovat edelleen.
Jos sitten puhutaan Natosta ilman sotaspekulaatioita, niin eivätkö Sveitsi, Suomi, Ruotsi, Itävalta ja Irlanti sekä Euroopan lukuisat pikkuvaltiot edusta Naton ulkopuolella oikeita arvoja?
Neuvostoliiton satelliittit nyt ovat mahdollisimman huonoja esimerkkejä Natosta tai EU:sta. Kun ollaan kärsitty puoli vuosisataa terroristivaltion miehityksestä ja orjuudesta, niin kyllähän tuon jälkeen etsitään turvaa mistä vain ja arvostelukyky horjuu. Länsi olisi voinut pienillä teoilla estää kaiken tapahtuneen. Miksi Itä-Euroopan vapaus ei kiinnostanut länttä 40-luvulla?
Mitköhän nämä "pienet" teot olisivat olleet? Saksan kaupunkien siviilikohteiden massiivinen pommittaminen oli suuri virhe, mutta takana oli pitkä sota. En tiedä olisiko rauhansopimus Saksan ja lännen välillä ollut realistisesti ottaen mahdollinen, jos maa joka tapauksessa haluttiin puhdistaa natseista ja varmistaa, ettei Saksa enää aloita uutta sotaa. NL:nkin kauheudet olivat vielä suurelta osin näkemättä ja tapahtumattakin.
Asia oli loppujen lopuksi hyvin yksinkertainen: jos länsi olisi säädellyt materiaalitoimituksiaan oikein (parhaimmillaan tietysti lopettanut ne) ja/tai uhannut Neuvostoliittoa sodalla, niin Itä-Eurooppa olisi jäänyt vapaaksi. Koko Neuvostoliiton purkamiseenkin oli enemmän kuin hyvä tilaisuus. Sodan jälkeen lännen ylivoima ja saneluasema olisi ollut sataprosenttisen ehdoton ydinaseenkin takia. Kokonaisuudessaan Rooseveltin/Trumanin ja Churchillin toiminta ja suhtautuminen Neuvostoliittoon ja Staliniin oli sodan aikana (Rooseveltin tapauksessa jo ennen sotaa) vähintäänkin kyseenalaista.
Eikä siinä mitään jos/kun länsi ei pitänyt kansallissosialismista ja Hitleristä, mutta kun toiminnasta näkyi paikoin fanaattinen viha koko Saksan kansaa ja kulttuuria kohtaan.
Ja jos puhutaan Neuvostoliiton kauheuksista, niin nehän alkoivat vuonna 1917.
Toinen maailmansota kirjoitettiin alkavaksi ensimmäisen maailmansodan rauhansopimuksella ja Neuvostoliiton perustamisella.
Aika helläkätinen olet saksalaisia kohtaan. Itse en pahemmin lieventäviä asianhaaroja Saksan syyllisyyteen löydä. Valinta se tuokin, toki.
Noh, saksalaisia nyt on lyöty olan takaa kollektiivisesti jo yli 60 vuotta - osin syystä, osin täysin syyttä. Mielestäni olisi enemmän kuin korkea aika alkaa katsoa asioita objektiivisesti ja tutkia myös voittajien tekemisiä ja sodan taustoja.
Ensimmäisen maailmansodan rauhanteossa Saksasta tehtiin täysin yksin syyllinen sotaan. Itävalta-Unkarin raunioiden pohjalta synnytettiin täysin epäonnistunut valtiorakennelma nimeltä Tšekkoslovakia (toinen yhtä surkea ja toimimaton oli Jugoslavia) ja muutenkin rajat vedettiin voittajien toimesta Euroopassa täysin miten sattuu kansallisuusrajoja vähääkään kunnioittamatta.
Neuvostoliiton tapauksessa lännellä (myös Suomella) olisi ollut erinomainen mahdollisuus kaataa bolsevikit tuoreeltaan, mutta tilaisuus jätettiin käyttämättä.