nuo on lasikuitua. ite en oista välitä kun net ei etes näy hyin auratessa... ja sitä paitsi tuollasta ei kannata katkoa tahi muuten särkeä esim. lingolla. siitä leviää sitä kuitua joka on kyllä helevetinmoista myrkkyä esim. rehun seassa. nuo muoviset viitat toimii ja on turvallisempia kuin laskuituinen.. ihan sama on noissa lasikuituisissa aitatolpissa. ite en noita enää käytä koska jo muutamassa vuotessa nuo alkaa hilseilemään ja se kuitu on tosi ilkiää kätessä tahi luonnossa..
Täytyy katsoa keväällä mitä ainesta ne ovat. Joo lasikuituisilla aitotolpilla ei tee mitään. Mutta niissäkin tolppa on parempi, kuin se eriste (ainakin Valman myimissä) . Mutta kyllä nuo mun käyttämät ihan erilailla kilahtaa yhteen lyödessä kuin lasikuituinen aitatolppa. Vieläkin uskoisin että ne on metallia, mutta vannomatta paras.
Googeli ei löydä metallisia aurausviittoja, joten saattaa sitten olla niin että niitä ei oo. Merkkeinä Taitoa ja tarmoa ja silmämääräisesti ei olovona mitään eroa. Heijastin on hyvä, mutta toki ohut keppi varmaan huonompi nähdä. Mulla nyt oo kepitettynä paljon muuta kuin liittymä ja joku 50m matka. Peltotiet menee vanhasta muistosta ja kesällä niitetyistä pajuista apua katsoessa.