28.11.2009 at 18:48
Tässä MTK:n nykyisen pj:n maitotila Lapissa.
http://www.valio.fi/maitojame/10_01/marttila.htmAlunperin peltoa 6 ha, nyt raivattu EU-jäsenyyden aikana lähes 100 ha.
EU-tuki 41 000 e, kansallinen tuki Suomen valtion kassasta 128 000 e.
Isäntä ja emäntä käyvät kokopäivätöissä tilan ulkopuolella, vierastyövoima hoitaa maatilan työt.
Pohjoisen C-alueen maitomiehet ovat miehittäneet MTK:n.
Nyt tehdyssä v. 2010 tukiratkaisussa C-alueen maitotukia korotetaan, valtiolta uutta rahaa, etelän AB-alueelle ei mitään.
Kiuruvedellä on sekä peltohehtaarit että lehmämäärä kaksinkertaistunut EU-akana. Etelän tuotantoa on ajettu alas.
EU EI PAKOTA SUOMEA MAKSAMAAN KANSALLISIA TUKIA!!!! EU määrää ainostaan maksettaville tuille ylärajan.
Tässä maidon tuotantotuet, ei ihme, jos tuotanto siirtyy pohjoiseen:
Maidon tuotantotuki
Maidon tuotantotukea voidaan maksaa hakijalta vuonna 2009 markkinointiin ostetusta ja hyväksytystä tai kuluttajille suoraan myydystä maidosta enintään seuraavasti:
Tukialue senttiä/litra
Ulkosaaristo, tukialue A ja B ………………..4,0
Manner-Ahvenanmaa ………………4,0
Muu A- ja B-tukialue ……………2,8
Maidon tuotantotukea voidaan maksaa hakijalta vuonna 2009 markkinointiin ostetusta ja hyväksytystä tai kuluttajille suoraan myydystä maidosta enintään seuraavasti:
Tukialue senttiä/litra
C1 ………………….7,6
C2 ………………….8,3
C2 pohjoinen ja saaristo ……………. 12,3
C3―P2 ………………………………14,0
C3―P3, P4 …………………………………16,6
C4―P4 ………………………………21,3
C4―P5 ………………………………30,5
http://www.mmm.fi/fi/index/ministerio/tiedotteet/090129_tuet.html (lainaa tätä viestiä vastaukseesi)
Reply
Kullervo says: