Lentolipussa on iso kasa kaikkia veroja ja matalasti verotetulla polttoaineella ruokakin tuotetaan. Ei sillä että se lentoliikenteen ympäristövaikutusta parantaa, mutta kun RailBaltica ei ole vielä valmis, ja tiedä milloin edes onkaan valmistumassa, niin lentäminen on vain paras tapa kadota tästä maasta. Tilanne muuttuu kun baltiasta lopultakin kulkee rautatieyhteys Eurooppaan tai Tukholmaan pääsee hyperloopilla.
Ilman lentokonetta täältä ei vain pääse nopeasti liikkumaan, bussi baltian läpi puolaan on 12 tuntia ja laivamatka ruotsiin 11 tuntia. Eli siten en ymmärrä miksi lentoliikenne on monelle sellainen demoni ja turhuuden ilmentymä?
Iso kasa veroja? Laitappa ne eri veroprosentit, kun siitä on tovi, kun viimeksi maksoin lentolippuni. Niin on helpompi käsittää niitten verojen paljouden tuossa 55€ Rooman lentolipusta.
"Lentopolttoaine on vapautettu polttoaineverosta, ja kansainvälinen lentoliikenne arvonlisäverosta. Lentoliikennettä eivät myöskään koske hiilidioksidipäästöjä rajoittavan Kioton pöytäkirjan tavoitteet. Näin lentoliikenne saa veroetua muihin liikkumismuotoihin verrattuna. "
https://www.lentomaksu.fi/ongelmat.html