http://yle.fi/uutiset/3-9563626”Poliisit pitävät pääsiäisen ajan konepistooleja esillä, kun aiemmin niitä pidettiin repussa.
Karvonen korostaa, että uhkatasoa ei olla nostettu eikä mitään erityistä uhkaa ole. Syynä aseiden näkyvämmälle paikalle on se, että ne ovat näin poliiseilla paremmin saatavilla.
Pääsiäisen jälkeen lentoasemalla palataan Karvosen mukaan tavalliseen suorituskykyyn. Poliisi myös arvioi pääsiäisen jälkeen tarvetta nostaa suorituskykyään lentoasemalla jatkossa.”
http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/helsingin-poliisi-haluaa-konekivaareja/5720456Toisaalta vihapuhe on yksi suurimmista rikoksista ( kantis ) taustalla kuitenkin panostetaan poliisin ” resurssien ” vahvistamiseen.
Ketähän ne mahtaa pääsiäisenä odotella tulevan vierailulle?