Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
  • Tavallinen aihe

Aihe Valtio taas lahjoittaa tukieläteille  (Luettu 992 kertaa)

-SS-

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 21000
  • Rauta ei valita eikä voima kuvia palvele - Ford
Vs: Valtio taas lahjoittaa tukieläteille
http://www.mtv.fi/uutiset/talous/artikkeli/viennin-rahoitusta-korotetaan-miljardeilla-kysynta-on-kasvanut-voimakkaasti/6071502

Ja valtio vielä takaajaksi.

Hetkinen. Mitä tukielättejä ? Ei vientitakuut eikä vientivekselit  ole tukiaisia.
Niillä vientieuroilla se jeepinkin joutohyvinvointielämä maksetaan, niillä vientidollareilla.
Ja ilman Finnveran kaltaista rahoituslaitosta moni projekti olisi jäänyt tekemättä.

Tutki vaikka linkkiä http://annualreport2015.finnvera.fi/finnvera/finnvera-lyhyesti.html

-SS-

Pōllumees

  • Aktiivi
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 541
Vs: Valtio taas lahjoittaa tukieläteille
Valtio joutuu takaamaan myös siksi kun ensin valtio kiristi pankkien sääntöjä niin nyt yritykset ei saa pankeista rahoitusta siinä määrin kuin ennen .

-SS-

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 21000
  • Rauta ei valita eikä voima kuvia palvele - Ford
Vs: Valtio taas lahjoittaa tukieläteille
Juu ja aina voi , jos ideologia ei ole tyhmistänyt liikaa, niin katsoa Finnveran tuloslaskelmaa ja ymmärtääkin sitä, Eli valtio juurikin rahoittaa lainan annon mahdollisuuksia Finnveralle. Ei se sitä rahaa tukina lahjoita, vaan Finnvera voi lainata rahoituslaitoksena tai taata vientiyritysten lainoja, aivan kuin kotimarkkinayritysten lainoja taataan. Takaus on melko tiukka, siihen pitää pantata melkein yrittäjän oma nuttu päältä ja kaikki. FInnveratakauskin maksaa, niitä tuloja FInnveran tuloslaskelmassa myös näkyy. Mahdolliset yksittäiset epäonnistumiset katetaan muiden lainanhakijoiden ja takausasiakkaiden niskasta.

Mutta jeeppihän ei ole koskaan kokeillut, eikä edes läheltä katsonut minkäänlaista liiketoimintaa, kirjoittamastaan se selvästi näkyy.

-SS-

kantola

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 27223
  • Ut sementem feeceris, ita metes.
Yllä oleva materiaali on laadittu vain informatiivisessa tarkoituksessa, eikä siinä mainittuja seikkoja ole tarkoitettu ohjeeksi tai neuvoksi.