Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
  • Tavallinen aihe

Aihe Keskon kampanja  (Luettu 1218 kertaa)

Veeti

  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 13633

Veeti

  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 13633
Vs: Keskon kampanja
"
Idea MTK:lta

Maa- ja metsätaloustuottajain keskusliitto MTK on mukana Keskon kampanjassa. Alunperin idea tuli MTK:lta. Liiton toiminnanjohtaja Antti Sahi kertoo, että MTK on puhunut eri kaupparyhmittymien kanssa tuottajien ongelmista. Ensi viikolla käynnistyvän kampanjan kautta MTK haluaa tuoda esille suomalaisten tuottajien tukalaa tilannetta.
"

Koska Ämteekoo alkaa vaatia viljalle lisätukea ja viljan halpamyynnin lopettamista?

Eemeli

  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 23609
Vs: Keskon kampanja
Koskahan mtk tajuaa itse tyhmyytensä. Keskolta oiva markkinakikka. Saa pestyä kätensä halpuuttamisesta ja nöyryyttämisestä, ilman että  omaa siivua tarvitsisi leikata.

mtk lähti osuuskauppaa nöyryyttävään toimintaa vapaaehtoisesti tukemaan. Ei liene pitkässä juoksussa ihan viisasta. Ollaan kuin valion tiellä, eli tuhon tiellä. Ylimielisyys ja ahneus vei voiton järjestä.

Suuri Ajattelija

  • Vieras
Vs: Keskon kampanja

Koska Ämteekoo alkaa vaatia viljalle lisätukea ja viljan halpamyynnin lopettamista?
Maksaville asiakkaille 24/7 vit-tuilu parantaa kummasti motivaatiota maksaa viljasta kunnon hintaa. Harkitseppas linjan muutosta......




Suuri Ajattelija

  • Vieras
Vs: Keskon kampanja
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015102720567771_uu.shtml
Esitin takavuosina ratkaisua luomumaitoproblematiikkaan etsimällä mallia sähkömarkkinoista ja niiden käytännöistä. Siellähän asiakas saa maksaa lisähintaa vaikkapa vihreästä sähköstä ja tosiasiassa rasiasta tulee aivan samaa sähköä, mutta lisähinta ohjataan vihreän sähkön tuottajalle.
Pääpiirteittäin juttu toimisi niin, että erillistä luomukeräilyä ei olisi.
Joka haluaa tukea luomua, ostaa kaupasta luomua osoittavan tarran, joka sitten liimataan purkin kylkeen ja tarraa myymällä saadut tulot kanavoidaan luomumaidontuottajalle. Tällöin luomutuki olisi 100% myynnistä, eikä ei-luomut maksaisi 17 c lisähintaa ei-luomuna myydystä luomumaidosta. Tuotantopuolessakin säästettäisiin, kun yksi tehoton keräilyketju jäisi pois. Nythän luomumaidosta suuri osa menee tavanomaiseen, mutta luomutuki on 100% tuotannosta.

Mikä estäisi saman käytännön reilun kaupan menetelmäksi? Maksettu tarra kinkun kylkeen ja raha tuottajalle. Ostamalla tarran saa kuluttaja vastineen, jolloin kyse ei ole rahankeräyksestä.