Hallitus selvityttää marjan- ja hedelmänviljelijöiden pyynnöstä, voidaanko pohjavesialueilla kiellettyjä torjunta-aineita ryhtyä käyttämään ainakin osalla pohjavesialueista. Hallitusohjelmaankin kirjattu pilottihanke on saanut vauhtia keskustalaisen kansanedustajan aloitteesta, jonka perheen marjanviljelyä pohjavesialueiden torjunta-ainerajoitukset häiritsevät. Hallitus esittää tutkimushankkeeseen 300 000 euroa. Esitys sisältyy hallituksen kolmanteen lisätalousarvioesitykseen, joka on parhaillaan eduskunnan käsiteltävänä.
Poikkeuksellinen piirre on se, että pilottihankkeen yhtenä puuhamiehenä on keskustan hämeenkyröläinen kansanedustaja Klaus Pentti, jonka pojalla on mansikka- ja vadelmatila pohjavesialueella. Tila on sama, jota Pentti on itse viljellyt aiemmin.
=
...ja aina on käsi meidän kunnon ihmisten - veronmaksajien - taskussa... mutta nyt päätetään pilata vesistötkin - tai oikeammin pilata lisää
