Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
  • Tavallinen aihe

Aihe " Yksityiset velat siirtyvät julkiseen piikkiin"  (Luettu 1585 kertaa)

Antidesantti

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 19327
  • Tämän foorumin lukeminen ei tee hyvää älykkyydelle
"Yksityiset velat siirtyvät julkiseen piikkiin."

Eiköös tuo ole jo maaliman tapa nykysin? Ainaki isompien toimijoitten kans...     :'(
"Lähes kaikki Kuntaliiton vuonna 2007 toteuttamaan kyselytutkimukseen osallistuvat kunnat olivat tukeneet jollain tavalla vesiosuuskuntien toimintaa."

yks.9

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 2741
  • apunimimerkkiä v#tuttaa : )

jeep

  • Vieras

Cynic

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Konkari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 1281
Älä mieti valtion velkoja turhaan, Urpilainen (kom.) on valtionvarainministerinä hoitanut vakuudet kuntoon ja saanut oikein paperitkin siitä.

Enemmän huolissani veronmaksajana olen kyllä tästä:
http://www.talouselama.fi/uutiset/taman+paivan+puhuri+kay+veronmaksajille+tosi+kalliiksi+eika+nyt+puhuta+myrskytuhoista/a2282386

Lainaus
Jos 400 megawatin tuotanto jatkuisi koko vuorokauden eli 24  tuntia, kertyy megawattitunteja yli 9000. Se taas kerrottuna veronmaksajien maksuosuudella tarkoittaa, että veronmaksajat maksavat suoraa tukea tuulivoimaloihin investoineille karkeasti 650 000 euroa. Siis yhden tuulisen vuorokauden aikana.

Tuulipäiviä on luvassa tällä viikolla lisääkin. Esimerkiksi lauantaina veronmaksajat saavat jälleen maksaa tuulituottajille tukiaista yli puoli miljoonaa euroa, jos sääennusteet pitävät paikkansa

Onneksi nämä tuulivoimaan investoineet ökyrikkaat eivät asu Suomessa aiheuttaen naapurustoon kateutta ja pahaa mieltä.

jeep

  • Vieras
Eikös Katainen valtionvarainministerinä sorvanut kaikki valmiiksi urpilaiselle, allekirjoitusta vaille. Jyrki kun oli valtionvarainministerinä niin kuka oli samassa hallituksessa pääministerinä?

Viimeksi muokattu: 10.12.14 - klo:21:13 kirjoittanut jeep

yks.9

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 2741
  • apunimimerkkiä v#tuttaa : )
http://www.talouselama.fi/uutiset/vakaus+voi+maksaa+suomelle+miljardeja/a2102106

Voisiko joku asiantunteva selventää ::)?
Ja mikähän se jäi epäselväksi  ::)
julkisten palvelujen karsinta ::)?
Jaa, eikait siinä  8) . Luulin että se, palaako paljon rahaa. Taas kerran  8)

Cynic

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Konkari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 1281
Lainaus
urpilaiselle, allekirjoitusta vaille

Ministeri on korkein virkamies ja on vastuussa omista ja alaistensa päätöksistä. Se on yhteiskunnalle voi-voi jos lastentarhanopettaja ei tiennyt mihin sitoutui. Niinistökin möi muiden metsät Dohassa ja Käteinen jätti verojen maksamisen muille mutta mitä sillä on väliä, aina voi lähteä karkuun, muut maksaa ja kansanedustajana saada vielä täyden palkan siitä.

Ajattele positiivisesti tuloerojen suhteen; kun kaikkien verorahat valuvat ulkomaille ei ole tuloeroja enää.

Näin kansa on äänestänyt ja näin kansa on halunnut. Itse en ole samaa mieltä mutta demokratia on näköjään enemmistön tahdosta toteutunut joten joudun nöyrtymään tosi pätevien johtajien päätöksiin, minulla kun on vain yksi ääni.

jeep

  • Vieras
Voin todeta tässä, että sillä minun 1 äänellä en tukenut petturilaumaa 8)