http://www.lansi-savo.fi/mielipide/lukijoilta/mihin-konsulttia-tarvittiin-6505813.08.201308:15
MielipideLukijoilta
Pieksämäen kaupunginvaltuusto päätti viime vuonna, että kaupunki kehittää jatkossa omaa toimintaansa. Pieksämäen kaupunginjohtaja olisi halunnut ulkoistaa ja kilpailuttaa perusturvapalvelujen järjestämisen, mutta kaupunginhallitus ja -valtuusto päättivät toisin. Paneudutaan kaupungin oman toiminnan kehittämiseen.
Kolmen kuukauden selvitystyön tuloksena KPMG Oy Ab esitti kokonaisratkaisuksi perusturvan ulkoistamista, hinta 55 000 euroa veronmaksajien rahoja. Konsultti kopio ideat Mänttä-Vilppulasta, lääkäripalvelut häviäisivät Virtasalmen, Jäppilän ja Naarajärven terveysasemalta, ja hammashoito keskitettäisiin keskustaan.
Mihin tarvittiin konsulttia? Mihin unohtui oman toiminnan kehittäminen, joka oli koko selvityksen lähtökohta. Nyt ostetaan konsulttifirmalta isolla rahalla selvitys, joka olisi voitu tehdä itsekin. Meillä luottamusmiehet ovat osanneet lakkauttaa kivuttomasti kuntapalveluja viime vuosina.
Olisin todellakin odottanut, että olisi aidosti etsitty uusia ja luovia ratkaisuja oman toiminnan kehittämiseen, siitähän konsultille maksettiin. Tämä selvitys oli kuin olisi lyöty märällä rätillä kasvoihin. Konsultti tekee aina sellaisen ehdotuksen kuin tilaaja on odottanut. Tässä tapauksessa on toteutettu kaupunginjohtajan toiveet. Toivon kuitenkin, että valtuutetut kykenevät itsenäiseen ajatteluun. Vaikka meidät yritetäänkin taas kerran jyrätä ja viedä kuin pässiä narussa.
Vasemmistoliitto suhtautuu kriittisesti koko perusturvan ulkoistamiseen ja lääkäripalvelujen lakkauttamiseen kyliltä.
Sosiaali- ja terveysministeri Paula Risikkokaan ei pidä hyvänä Pieksämäen aikomuksia ulkoistaa käytännössä kaupungin koko sosiaali- ja terveystoimi: ”Minun mielipiteeni on, että kunnan ei koskaan pidä ulkoistaa koko sosiaali- ja terveystoimeaan. Kunnan täytyy pitää piuhat käsissään.”
Kun toveri Alpo Salo julisti viime valtuustossa, että ulkoistaminen ei käy, niin vasemmisto voi käydä yhdessä ulkoistamisen vastaiseen rintamaan.
Keskustalta toivoisin ryhtiä, ettei kyliltä vietäisi lisää kuntapalveluja. Keskustan ääninhän valtuustossa lakkautettiin viimeksi kyläkoulut. Kokoomuksessakin on ollut toivoa paremmasta.Toivon asiasta aktiivista mielipiteidenvaihtoa. Tämä on oma lähtölaukaus ulkoistamiskeskustelulle. Rauni Berndt kirjoitti jo Pieksämäen Lehteen, että mitään säästöä ei tule, jos sivupisteiltä poistetaan lääkärit.
Virtasalmi-yhdistyksen puheenjohtaja Kari Virtanen toivoi malttia, että odotetaan ensin valtakunnan tason sote- ja kuntaratkaisut huomioon ennen kuin tehdään huonoja päätöksiä. Nyt ei ole syytä hosua, vaikka ulkoistamista yritetään runnoa valmiiksi jo loppuvuodesta.