Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
  • Tavallinen aihe

Aihe Onko Hiilamo jäljillä?  (Luettu 3185 kertaa)

Herpertti

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 13078
Vs: Onko Hiilamo jäljillä?
Suomessa maksetaan toimeentulotukea myös ulkomaalasille, vaikka laki sanoo, että vain suomen kansalaiset on siihen oikeutettuja, ulkomaalaisen pitää itse osoittaa tuloja jotta saa jäähä maahan asumaan, eli työpaikka tai varallisuutta, mikäli haluaa tänne muuttaa, näin edellyttää ulkomaalaislaki  :o
Silti niille maksetaan toimeentulotukia  :o :o :o :o
Hyvää yötä, sano mummo kun silmä puhkes

Herra Heinamaki

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 4632
Vs: Onko Hiilamo jäljillä?
Lähtökohtaisesti kyllä, mutta suuri osa palkansaajista ei tienaa palkkaansa ja heille on järkevämpää maksaa sosiaalitukea, kuin pitää töissä pilaamassa todellisten tekijöiden työmotivaation.
vaan kyllä pidän aika hurjana - vaan mahdollisena - sitä aikanaan Eero Paloheimon esittämää dystopiaa, jossa pieni eliitti painaa niska limassa kovalla palkalla töitä ja suuri massa pysyy tissiviihteen avulla kilttinä ja hiljaisena...

Petri

Jassoo..

Kummankohan puolen sitä valitsisi...

 ;D

Paalaaja

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 3179
Vs: Onko Hiilamo jäljillä?
Kun meikä oli nuori, ansaitsimme mm. mopot omalla työllä. Kesälomilla moni oli töissä TVH:lla, Ruåtsin tunturihotelleissa, maatiloilla, salaojahommissa, jne jne.  Rahaa ei saatu ilmaiseksi.
No, ei ihan ilmaiseksi, mutta TVH:lla aika helpolla.
Lähtökohtaisesti tienaava kansalainen tuo kuitenkin yhteiseen kassaan jonkun veroeuronkin.
Toimeentulotuella elävä vain lisää yhteisen kassan rasitetta. Josta puolestaan seuraa, että niiden kassaa kartuttavien on joko tehtävä enemmän töitä, tai maksettava entistäkin useampi kymmenys veroja.

Lähtökohtaisesti kyllä, mutta suuri osa palkansaajista ei tienaa palkkaansa ja heille on järkevämpää maksaa sosiaalitukea, kuin pitää töissä pilaamassa todellisten tekijöiden työmotivaation.

Siinä tulee vain aika äkisti seinä vastaan, jos tunteja lisätään ja verotuksen kautta entistä vähemmän jää käteen. Sosiaalituella olevankin olisi tästä syytä huolestua:

http://www.youtube.com/watch?v=lunsbtAQS_Q

 8)
Slippin 'n sliding

apilas

  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 23100
  • fendt parkissa
Vs: Onko Hiilamo jäljillä?

http://www.youtube.com/watch?v=woThKl32ei8 Hullu Juttu - Työttömät Downshiftaajat

ei muutako risumettään hampit 8)
apilas haluais pitkähelmaisessa takissa, kiiltonahkasaappaissa ja koppalakissa olla vahtimassa kannonnokassa tuota roskajoukkoo, siinä sais fiilistellä menneiden
aikojen natsimeininkiä...

jääpönttö taitaa olla näitä tom of finland tyyppejä :P
Miksi kaikki jotka ovat erimieltä kanssani ovat idiootteja?