Ei ole elämä kovin hääviä rekkateitten varrella asuvilla. Jokainen tietää, että jatkuva autojono tuo myös lieveilmiöitä. Jätteet ja kaikki, mitä ihmisestä tulee jää paikallisten asukkaiden harmiksi. Jatkuva melu tekee asumisen mahdottomaksi.
Suomalaisten verovaroilla pidetään kunnossa teitä. Liikenneturvallisuus kärsii kun edes hälyytysajoneuvot eivät pääse kulkemaan esteettä.
Suomen puolelle suunnitellaan rekkaparkkia, josta perittäisiin maksu. Venäläiset alkaisivat ilmeisesti käyttämään toista rajanylityspaikkaa.
Ainoa ratkaisu olisi tietulli, joka perittäisiin tien käyttäjiltä.
Tämä asia pitäisi hoitaa.
Tuntuu siltä, että valtiovalta patistaa metsänomistajia myymään puuta. Esko Aho oli viimeksi asialla. Pitäisi kuitenkin muistaa, että keskikesä ei ole parasta hakkuuaikaa. Hyönteistuhojen takia ei voida kuorellista puutavaraa varastoida metsässä.
Tuntuu siltä, että Helsingin herrat elävät suuren tietämättömyyden vallassa näissä hakkuuasioissa. Pääministerikin on ollut sitä mieltä, että voidaan lisätä hakkuita noin vain.
Uutiset kertovat, että metsäkoneen kuljettajista on suuri pula kun alan koulutus on laiminlyöty. Ei kalliin moton ohjaimiin voi ketä tahansa päästää.
Tuntuu siltä, että herroilla on jalat tukevasti ilmassa näissä metsäasioissa.