Niin pitkään sitä tukea maksetaan ,kun suomi saa velkaa halvalla. Suomen velka on nyt yli 50% bkt. Tilanne voi muuttua hetkessä tramaattisesti, jos taantuma iskee päälle. Vaikka velka pysyisi samana ,niin bkt:n lasku tostaa prosentit äkkiä 80%. Eikä velanottoa voida pysäyttää. Samalla luottoluokituslaitokset pudottaa suomen B luokkaan ja korko on 7%. Siinä sitä sit maksellaan venälääsille halpaa maitua. 
http://velkakello.fi/
Mulle yks sama ,vaikka maksetaan puolet lisää tukea,mutta kaiken maksaa seuraava sukupolvi. Erittäin vastuullisia nämä tissinkoittajat ahneuksissaan. 
Suomella ei niin hätää ole, mikään ei viittaa siihen että lama tulisi, pikemminkin talous on maailmalla kasvussa, vain eurooppa rykii edelleen ja euroopassakin pääasiassa kusessa ovat euromaat, niistäkään kaikilla ei mene huonosti.
Todennäköisesti euro jatkaa laskuaan ja hyvin todennäköistä myös on, että osa euro-maista hyytyy edelleen, joten meidän velat on myös sulamassa, koska velkamme ovat euroissa.
Tässä saattaa käydä niinkin, että velkamme laskee huomattavasti suhteessa bruttokansantuottesen, vaikkemme lyhentäisi sitä pätkääkään, syynä on euron jatkuva heikkeneminen ja meidän kunnossa oleva taloutemme.
Se on sitten eri asia, kuinka paljon tulee noita muiden vastuita meidän maksettavaksi, jos ne ihan kontalleen menevät tuolla välimerellä ....
Eurooppa jää muitten maitten jalkoihin, Suomi siinä samassa.
No empä tiedä, saksalla menee aika hyvin ....
Ja kun maksajalla menee hyvin, niin homma ei ole kovin pahasti kivillä ....
Totta, Saksa on ennenkin ollut Suomen pelastus, v. 1918, 1944, ....2000-luku.
EU:ssa pitäisikin toteuttaa jo lehdistössäkin esitelty suunnitelma: Saksa+Ruotsi+Tanska+(Norja)+Puola+Balttia+Suomi ottaisi käyttöön yhteisen rahan (DM ?), Ranska ja Etelä-Euroopan valtiot käyttäisivät yhteistä rahaa, Englanti + Irlanti olisi omaa raha-aluettaan.
kas kun et mainitse kokoomuksen kuninkaanhakuoperaatiota mutta
miksi ihmeessä haet vieläkin yhteisiä valuuttoja ,,,,,,,ei erillisten valuuttojen
muunto ole ongelma nykyaikana
