Liian Helppoo Peltoo
Ihan täällä C:lläkin löytyy minulta lypsykarjatilalta tämmönen "hylkypelto." Vaihtoehtona olis väkisin viljellä saimaan pinnantasossa löllyvää suota. Metsänkin tuotollisesti nolla aluetta.
Just noin. Jokainen laittaa LHP:ksi huonoimmat ja kaukaisimmat vuokrapellot. Tosi hieno systeemi, tällä todella hoidetaan luontoa.....eikö vaadittais porukalla yhä suurempaa osuutta peltoalasta sallittavaksi LUOMUpelloiksi niin sillä luonto pelastuisi...tai sitten eisi.
Itse asissa mulla kävi toi mielessä mutta nykyinen LHP on todella kaukana hyvin hoidetuista luomupelloista. En todellakaan ymmärrä miten LHP hoitaa luontoa, voisiko joku viisaampi minua opastaa. Väitän että luomupellot ja eräät ympäristötuen erityistuet hoitavat luontoa paremmin ja kustannustehokkaammin.
LHP on mailman hölmöin pellon tuki muoto. Sillä yritetään saada keinotekoisesti markkinahintaa viljelytuotteiten osalta.
Mutta todellisuudessa se luo vain lisää markkinahäiriöitä. Parina peräkkäisenä katovuonna se nostaa viljan hinnan pilviin ja niiden seurauksena sitten laitetaankin kaikki LHP taas viljalle. Milloinka taas viljan hinta syöksyy pohjalukemiin.