Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
  • Tavallinen aihe

Aihe Elämää sote-uudistuksen jälkeen  (Luettu 1560 kertaa)

pig24

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 12805
Hallitus antoi eilen eduskunnalle esityksen sosiaali- ja terveyspalvelu-uudistukseksi. Tuosta alaspäin rullaamalla saa Liitteet ja linkit https://stm.fi/-/hallituksen-esitys-sote-uudistukseksi-ja-uudistusta-koskeva-lainsaadanto-etenee-eduskuntaan Onko näkyvissä tilanne, että eläkeikää lähestyvän kannattaisi laskelmoida, mihin muuttaisi loppuiäkseen ? Rahoitusmäärien arvioitu muutos asukasta kohti vaikuttaa marginaaliselta, enimmillään 200 eukkua plussaa mm. Päijät-Hämeessä. https://yle.fi/uutiset/3-11679254 Entä onko Päijät-Häme jo entuudestaan tunnettu huippupalveluista vai tuleeko se sellaiseksi 200 eurolla ? Epäilen suuresti, että rahoituksen parantuminen näkyisi positiivisesti esim. terveyskeskusten toiminnassa, ellei niiden toimintamallia muuteta.
Maakunta-nimitystä ei taida löytyä lakipaketista. On kuitenkin syytä epäillä, että hyvinvointialueista alkaisi maakuntien laajempi itsenäistyminen. Tuleeko Muu-Suomeen Keskustan tai PS:n kalifaatit ? Entä miksi joku on perustanut yhdistyksen nimeltään Maakunnan Tulevaisuus ry. ? https://tietopalvelu.ytj.fi/yritystiedot.aspx?yavain=2549147&tarkiste=0D77D052EEF7B5E060821281712FE2827A895505 Muualla Euroopassa on alueiltaan pienemmissäkin maissa osavaltiosysteemejä. Tietääkseni Saksassa ainakin yksi punavihreä osavaltioparlamentti on säätänyt tiukemman eläinsuojelulain, jolla 'teollisuussikalat' koitetaan ajaa seinää vasten.

pig24

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 12805
Vs: Elämää sote-uudistuksen jälkeen
Mediuutisista poimittujen lukujen mukaan hyvinvointialueen työntekijän työvoimakustannus olisi 61885 €. Liikkeenluovutus tapahtuisi vuonna 2023. Arvion pohjana on käytetty 2018 tilastotietoja.
https://www.mediuutiset.fi/uutiset/sote-paketti-eduskuntaan-rahan-jakamisen-avuksi-50-kustannuksiltaan-merkittavaa-sairautta-173-000-tyontekijaa-siirtyy-hyvinvointialueille/78761085-d0e1-4e39-b4c3-7aa938462272

Green New Dealer

  • Aktiivi
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 578
Vs: Elämää sote-uudistuksen jälkeen
menee vähän sivuun aiheesta, mutta kyllä julkisella puolella on kummallisia käytäntöjä. Yksityisellä moni koukero on oikaistu ja resurssi kohdennettu itse asiaan.

Terveyskeskuksen ajanvaraus on järjestetty takaisinsoitto-järjestelmään eli sanelen sinne vastaajaan vaivani ja hoitaja soittaa takaisin muutaman tunnin päästä. Hoitaja kyselee taas tarkemmin vaivoista ja tekee "esikarsinnan", pääsenkö lääkäriin ja koska? Edes aika akuutissa vaivassa ei pääse kuin muutaman viikon päästä, kuinkahan monella tauti menee ohi tai sairastuu vakavammin kun odottaa vastaanottoaikaa?

Yksityisellä varaan ajan kahden tunnin päähän tutulle lääkärille. Vastaanotolle ilmoittautuminen kännykällä, lääkäri ensimmäinen henkilö jonka tapaan. Lääkäri kuuntelee vaivat, katsoo potilashistorian sekä edelliset testitulokset ja tekee kolme fyysistä tutkimusta. Ehdottaa jatkotutkimusta, jonka hinta heillä olisi x€ tai lähete julkiselle? Tähän kaikkeen menee 20 min, lasku käteen ja kassan kautta pois.

Yksityisen järjestelmä käsittelee potilaita huomattavan määrän jo sillä ajalla, joka julkisella menee tämän jonotusjärjestelmän ylläpitoon.

PelleH

  • Aktiivi
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 986
Vs: Elämää sote-uudistuksen jälkeen
Sen järjestelmän heikkous on myös se 20 min. Siinä ei kovin kummoista diaknoosia saa aikaan.
Mutta muuten menee kuin kirjoitit. Varaus helppoa,nopeasti lääkärin kanssa nenäkkäin. Ainut
vaan tahtoo olla tuo hinta,jos lähetettä eteenpäin yksityisellä puolella,niin rupeaa herkästi
tulemaan kalliiksi. Tämmösellä ikämiehellä vakuutuskin on niin pirun kallis ja kun vanhat vaivat
on rastittu pois,niin ei se vakuutus enää mitään korvaakaan. Helppo irtisanoa :(

pig24

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 12805
Vs: Elämää sote-uudistuksen jälkeen
Taikasana on yksityinen (omavastuullinen) sairauskuluvakuutus, MaTa tms. Silloin pelittää. MaTa ei tietenkään toimi sairauksien puolella. Vakuutusta ei todellakaan kannata irtisanoa välillä. Korvaussumman ylärajakin löytyy - kun se on käytetty, pitää vaihtaa yhtiötä. Veritaksella oli 60.000. Senkin rajan taitaa saada itse valita.

PelleH

  • Aktiivi
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 986
Vs: Elämää sote-uudistuksen jälkeen
Itsellä alkoi jo vuotuinen sairaskuluvakuutus maksamaan jotain 700 euron luokkaa. Omavastuukin
oli jokaisessa vierailussa,en nyt muista kuinka paljon,mutta jotain kuitenkin. Vanhoja vaivoja oli
kuitenkin,mitkä oli rajattu pois. En siis tehnyt sairaskuluvakuutusta silloin kuin olin nuori ja terve.
Silloin se pitää tehdä ja kuten kirjoitit,ei ainakaan kannata irtisanoa/vaihtaa ennenkuin on saanut
uudelta yhtiöltä tarjouksen.Missä on sitten rajoituksia sairasteluhistorian takia,tai sitten ei.
Itse ajattelin ,että tuolla säästyneellä 700 e käyn ns.kovan rahan lääkärillä jokusen kerran vuoteen.
Kun saa siitäkin sen kela-korvauksen pois. Vakuutusmaksut alkoi nousta aika lujasti kun viiskymppiä
tuli mittariin.