En nyt sanoisi että paskanjauhantaa vaan kyllä ihan asiaa. Mutta keinohan on yksinkertainen eli riittävästi hintaa rypsille ja takuuhinta niin varmasti tulee tuotantoa. Rypsissä on enemmän työtä vaikka sato onkin melko varma mutta sadon suuruus ja rikkaongelma saattavat aiheuttaa sen että tulos on plus miinus nolla tällä hintatasolla. Ja siinä on kyllä turha jauhaa mistään esikasviarvosta. Jos sitä mitataan rahalla niin nykyhinnoilla tarvis olla aika iso sadonlisäys joka kattaisi nollille menneen rypsivuoden. Mutta tosiaan keino on todella yksinkertainen, joko rypsille reilusti lisää hintaa tai riittävän iso hehtaarituki niin se on siinä, varmasti saadaan kotimaasta kun viljastakin ylituotantoa eli varmasti halukkuutta viljelyyn olisi jos kannattaa. Mieluummin tietty korkeampi hinta koska se kannustaa myös mahdollisimman suuren ja laadukkaan sadon tuottamiseen toisin kuin tuki itsessään.
MTK runttasi uuden nurmen CAP:n, vilja- ja öljykasvien CAP-alasta leikattiin tuohon 200 000 ha. Merkitsi suurimmillaan 9% leikkausta viljatilojen CAP-tukeen. Leikkaus siirtyi myös viljatilojen nykyiseen tilatukeen! P...rkle!
Eikä pidä unohtaa, että MTK:n johtokunnassa istuu pohohojalaaaaaaaanen maitoherra, joka muutama vuosi sitten tuottajaliiton puheenjohtajana vastusti jyrkästi MMM:n suunnitelmia nostaa rypsin tukea.
Tämmöinen "etujärjestö" meillä... ja vielä joku lappilainen maitomies vetäjäksi p..rkle!