Ruiskutraktorin päältä katsottuna oraitten "läpinäkyvyys" on huomioitavissa selvimmillään. Tuo sänkiputuinen hiesu on jäänyt joskus täysin itämättä ja on tullut "korppaakin" helposti. Mutta aukealla tehtiin jo viljan uusintakylvöäkin, niin huonot oraat ei itsellä ole, että viitsisi uudestaan kylvää. Juuri sellaiseen pohjoiseen antavaan saviseen rinteeseen kun menee aikaisin ja on routaa vielä, niin voikin olla, että ei idä. Se saattoi olla liian kylmä se maa, melko aikaista oli silloin vielä. Onko peräti ohraa, en kyllä tiedä.
Ohralajikkeista oraat voi jo laittaa jonkinlaiseen järjestykseen:
1. Veera (oikein tuuhea, ja silmiinpistävän leveälehtinen, oli parasta mahdollista siementä Junttilan tilalta)
2. Sylvester Halikosta (luotettava savella mullalla ja hiedalla, hieman ohuempi lehti mutta tasainen oras. Kylvölannoittimen säiliön loppuminen ja paikaltaan lipsunut vannasletku harmittavat keltaisia raitoja useita)
3. Lene myös Halikosta (valtavan tiheä, koska pienehkö siemen, nopea orastuminen ja pitkänhuiskea lamoava lehti)
4. Sting Mustiolta (hidas orastuminen ja valtavan isokokoisen siemenen syöttömäärän saaminen riittäväksi on vaikeaa, hiukan harvaa omaan silmään, herkkä kuparin puutteelle, keltakärkitautia, tarvinnee erikseen vielä hiveniä ja hiukan typpeä, vaikka jo laitoin rikka-aineen yhteydessä)
-SS-