Tekijä on laittanut lastenruokapurkkeihin ilmeisesti lasinpesunestettä ja yksilöinyt myymälät (Saksassa), jotta hänet otettaisiin todesta. Jatkoa seuraa, jos ei tule rahaa. Epäilty kiristäjä on jäänyt valvontakameraan. Kaveri pyytää tiettävästi 10 milliä tihutyön lopettamisesta.
Kuinka pitkälle tuo liikeidea on mietitty ? Voi olla aika haastavaa viedä keikka loppuun asti, kun elintarvikeliikkeissä on kuitenkin useampi videokamera. Rahamääräkin on niin iso, että tulee heti valvontailmoitus, jos ostat asunnon tms. käteisellä. Ehkä Itä-Euroopassa ei ole niin nuukaa, koska pankkeihin ei luoteta. (En nähnyt juttua ylellä).
https://www.rhein-zeitung.de/region_artikel,-erpresser-vergiftet-lebensmittel-bundesweite-drohung-behoerden-warnen-auch-rheinlandpfaelzer-_arid,1709841.html