Lainaus käyttäjältä: Apilas Jr. - 11.11.21 - klo:18:01Lainaus käyttäjältä: Moottoripolkupyörä Man - 11.11.21 - klo:16:53Suomen hallitus on toimintakyvytön. https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008398120.htmlByrokratia ei auta, jos erikoisvaltiot eivät noudata byrokratiaa. Säädettyjen lakien kautta ei voida hallita tilannetta, jos vastapuolella olevat valtiot eivät noudata kansainvälisiä sopimuksia ja ihmisoikeudet ovat toissijaisia.Tällaisen tien päässä on sota. Mutta niin ovelasti kuin onkin, sodan toista osapuolta ei ole olemassa. EU kun ei ole mikään valtio. Eikä EU:sta voi tullakaan sellaista. Puuttini ja pelarus tietävät EU:n ontuvan byrokratian ja siksi yrittävät saada aikaan sekasortoa.Sinä vaiheessa kun me hylätään säädetyt lait, kv-sopimukset ja ihmisoikeudet, me ei olla enää yhtään sen parempia kuin ryssät tai talibanit. Helpoin ratkaisu olis räjäyttää kaikki länteen tulevat kaasuputket. Sakemanneilla olis kylmä talvi, mutta ryssiltä loppuis massit. Ja sitä kieltä ne ymmärtää. Ei ymmärrä. Silloin, jos venäläisitä loppuu rahat, niin he hyökkäävät sisäpoliittisista syistä johonkin naapurimaahansa. Ukraina, Valko-venäjä... Venäjän kotimainen taloudellinen kurjuus syrjäytyy ja ja korvautuu sotauutisoinneilla voitosta.
Lainaus käyttäjältä: Moottoripolkupyörä Man - 11.11.21 - klo:16:53Suomen hallitus on toimintakyvytön. https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008398120.htmlByrokratia ei auta, jos erikoisvaltiot eivät noudata byrokratiaa. Säädettyjen lakien kautta ei voida hallita tilannetta, jos vastapuolella olevat valtiot eivät noudata kansainvälisiä sopimuksia ja ihmisoikeudet ovat toissijaisia.Tällaisen tien päässä on sota. Mutta niin ovelasti kuin onkin, sodan toista osapuolta ei ole olemassa. EU kun ei ole mikään valtio. Eikä EU:sta voi tullakaan sellaista. Puuttini ja pelarus tietävät EU:n ontuvan byrokratian ja siksi yrittävät saada aikaan sekasortoa.Sinä vaiheessa kun me hylätään säädetyt lait, kv-sopimukset ja ihmisoikeudet, me ei olla enää yhtään sen parempia kuin ryssät tai talibanit. Helpoin ratkaisu olis räjäyttää kaikki länteen tulevat kaasuputket. Sakemanneilla olis kylmä talvi, mutta ryssiltä loppuis massit. Ja sitä kieltä ne ymmärtää.
Suomen hallitus on toimintakyvytön. https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008398120.htmlByrokratia ei auta, jos erikoisvaltiot eivät noudata byrokratiaa. Säädettyjen lakien kautta ei voida hallita tilannetta, jos vastapuolella olevat valtiot eivät noudata kansainvälisiä sopimuksia ja ihmisoikeudet ovat toissijaisia.Tällaisen tien päässä on sota. Mutta niin ovelasti kuin onkin, sodan toista osapuolta ei ole olemassa. EU kun ei ole mikään valtio. Eikä EU:sta voi tullakaan sellaista. Puuttini ja pelarus tietävät EU:n ontuvan byrokratian ja siksi yrittävät saada aikaan sekasortoa.
Sinä vaiheessa kun me hylätään säädetyt lait, kv-sopimukset
"Parasta tuossa alkuperäisessä HS:n jutussa on sen kommenttiosuudessa: "Hän (Mika Aaltola) muistutti, etteivät kansainväliset sopimukset koskaan ole ollut valtioiden toimien ainoa perusta, ja ettei kansainvälinen oikeus omaa toimeenpanovaltaa, joka aidosti rajoittaisi kansallisvaltion velvoitetta oman kansakunnan edun ja turvallisuuden varmistamiseen." Eli laki johon aina vedotaan on sama kuin polkupyöräkypärälaki! Sitä siis sovelletaan haluamallaan tavalla ja motiiveilla."