Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
  • Tavallinen aihe

Aihe testi näin pakkaspäivänä on paikoillaan  (Luettu 928 kertaa)

Sepedeus

  • Vieras
http://www.mtv3.fi/helmi/minisaitit/artikkeli.shtml/2012/02/1169736/millainen-pettaja-olet-testaa?ennustaja/testaa_itsesi


Itseään ihaileva, omien tarpeittensa tyydyttämiseen keskittyvä hedonisti lähtee petoksen tielle heti, kun oma suhde arkipäiväistyy. Sinulla ei ole aikomustakaan erota kumppanistasi, koska hän tarjoaa sinulle perusmukavuuden ja miellyttävät kulissit, joiden pystyssä piteleminen ei ainakaan vielä tunnu vaativan sinulta kovin suuria uhrauksia. Tyydytyksesi haet kuitenkin seikkailuista, valloituksista ja – ennen kaikkea – omasta viehätysvoimastasi.

Haluat kokea menestyksen tuoman huuman uudelleen ja uudelleen. Tunnet vastakkaisen sukupuolen edustajat jo niin hyvin, että osaat valita iskurepliikkisi oikein. Vaikka periaatteessa et muka haluaisi pettää ketään ja kieriskelet huonon omatunnon tuomissa syyllisyyden tunteissa, huijaat kuitenkin vain itseäsi. Olet oman erinomaisuutesi uhri, etkä oivalla miten tunteettomasti kohtelet niin vakituista kumppaniasi kuin valloituksiasikin.

Puhuessasi rakkaudesta uusille ihastuksesi kohteille uskot itsekin vakuutteluihisi, ja vuosien saatossa moraalisi venyy niin muodottomaksi, ettet enää osaakaan pitää pettämistä vääränä. Parasta olisi, jos löytäisit leikkikavereiksi samalla henkisellä tasolla olevia ihmisiä, joille sitoutuminen olisi taakka. Rakkauden kanssa elämäntavallasi ei kuitenkaan ole mitään tekemistä.