MTK:n valtuuskunta kokoontuu keskiviikkona.
Joko korjataan paha vääristymä: sekä johtokunnan että valtuuskunnan pj:t ovat C-tukialueelta.
Kun valtuuskunnan pj Saikkonen (C-alue) poistui keskuudestamme, nousi hänen tilalleen vara-pj Linnainmaa B-alueelta. Nousi helvetinmoinen haloo, kun sekä johtokunnan pj (Hornborg) että valtuuskunnan pj olivat AB-alueelta...eihän semmoinen vetele, että molemmat ovat samalta tukialueelta. Linnainmaa sai siirtyä sivuun.
Nyt kun molemmat pj:t ovat C-alueelta, niin nyt onkin sopivaa, että molemmat ovat samalta alueelta.
**************
MaasTul tänään:
MTK:n valtuuskunta
kokoontuu keskiviikkona
Maa- ja metsätaloustuottajain keskusliiton MTK:n valtuuskunta kokoontuu ensi keskiviikkona Espoossa.
Valtuuskunnan keskustelussa noussevat esiin vaaleihin ja tulevaan hallitusohjelmaan liittyvät asiat, yhtenä niistä edelleen maatalouden kannattavuusongelmat.
Sääntömääräisiä asioita ovat MTK:n vuosikertomuksen ja tilinpäätöksen hyväksyminen.
Valtuuskunta valitsee aina vuoden ensimmäisessä kokouksessaan puheenjohtajistonsa. Nykyinen puheenjohtaja Aarno Puttonen sekä varapuheenjohtajat Tiina Linnainmaa ja Tommi Lunttila ovat edelleen valtuuskunnan jäseniä.
Valtuuskunta käsittelee jo nyt keväällä johtokunnan esityksen edunvalvonnan avaintavoitteiksi vuodelle 2012, vaikka varsinainen toimintasuunnitelma hyväksytäänkin syksyllä. Näin on tarkoitus tehdä myös jatkossa.
*******************