Kiva otsikko +19.11.2010 ROVANIEMI (MT)Laatu maksaa, MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila muistutti puhuessaan MTK:n maaseutunuorten syysparlamentissa perjantaina. Ruuan laatu sekä eläinten hyvinvoinnista ja ympäristöstä huolehtiminen ovat edelleen selkeimmin lukkoon lyöty linjavalinta EU:n maatalouspolitiikan uudistamisessa, Marttila totesi. Hän vaati kuitenkin ottamaan huomioon myös maailmankaupan, joka tuo kilpailijaksi vähemmin vaatimuksin ja siten halvemmalla tuotettua ruokaa. ”Vastakkain ovat korkeat vaatimukset ja kilpailu. Yhtälö on mahdoton, ellei maataloustukeen löydy rahaa.”
Lainaus käyttäjältä: Aulis Anttila - 19.11.10 - klo:21:36Kiva otsikko +19.11.2010 ROVANIEMI (MT)Laatu maksaa, MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila muistutti puhuessaan MTK:n maaseutunuorten syysparlamentissa perjantaina. Ruuan laatu sekä eläinten hyvinvoinnista ja ympäristöstä huolehtiminen ovat edelleen selkeimmin lukkoon lyöty linjavalinta EU:n maatalouspolitiikan uudistamisessa, Marttila totesi. Hän vaati kuitenkin ottamaan huomioon myös maailmankaupan, joka tuo kilpailijaksi vähemmin vaatimuksin ja siten halvemmalla tuotettua ruokaa. ”Vastakkain ovat korkeat vaatimukset ja kilpailu. Yhtälö on mahdoton, ellei maataloustukeen löydy rahaa.”Marttila jättää sanomatta, että ei maan sisälläkään pidä tuotantoa siirtää mahdollimman huonoihin olosuhteisiin, mihin tämä pahasti vinksahtanut ja h...tin kallis tukipolitikka on nyt johtanut.
Lainaus käyttäjältä: minä-itte - 19.11.10 - klo:22:16Lainaus käyttäjältä: Aulis Anttila - 19.11.10 - klo:21:36Kiva otsikko +19.11.2010 ROVANIEMI (MT)Laatu maksaa, MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila muistutti puhuessaan MTK:n maaseutunuorten syysparlamentissa perjantaina. Ruuan laatu sekä eläinten hyvinvoinnista ja ympäristöstä huolehtiminen ovat edelleen selkeimmin lukkoon lyöty linjavalinta EU:n maatalouspolitiikan uudistamisessa, Marttila totesi. Hän vaati kuitenkin ottamaan huomioon myös maailmankaupan, joka tuo kilpailijaksi vähemmin vaatimuksin ja siten halvemmalla tuotettua ruokaa. ”Vastakkain ovat korkeat vaatimukset ja kilpailu. Yhtälö on mahdoton, ellei maataloustukeen löydy rahaa.”Marttila jättää sanomatta, että ei maan sisälläkään pidä tuotantoa siirtää mahdollimman huonoihin olosuhteisiin, mihin tämä pahasti vinksahtanut ja h...tin kallis tukipolitikka on nyt johtanut. Höh... tuotanto siirretään sinne missä on kepulaisia... eli Kepulandiaan