Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
  • Tavallinen aihe

Aihe Joulupukki ei pidä Soklista  (Luettu 962 kertaa)

kantola

  • Agronetin kehitysryhmä
  • Mestari
  • Jäsenryhmäluokka:
  • Viestejä: 27223
  • Ut sementem feeceris, ita metes.
Joulupukki ei pidä Soklista
Pukki ja muori ei tykkää että norjalaiset tulevat pian laillistetulle ryöstöretkelleen ja kuokkivat Korvatunturin mökin takapihan pilalle. Ei vaikka monttuun jäljelle jää pukille oma uima-allas. :(


Soklin vastustajilla toimintapäivä Helsingin keskustassa


Sokli erämaana -kansalaisliike ja Kemin-Sompion paliskunta järjestävät tiistaina 11.5. Sokli -tapahtuman Helsingissä Paasikiven aukiolla kello 11 alkaen.

Poronhoitajat Savukoskelta sekä muut osallistujat pystyttävät Paasikiven aukiolle kodan, jossa joulupukki ystävineen näyttää kuvia Soklin alueen luonnosta ja jakaa tietoa alueelle suunniteltavan jättikaivoksen vaaroista ja riskeistä. Lähetystö tapaa myös kansanedustajia eduskunnassa.

Sokli sijaitsee Savukoskella Urho Kekkosen kansallispuiston ja Värriön luonnonpuiston välissä. Lähellä on myös Korvatunturi ja useita Natura-alueita. Kaivoksen lähiympäristöä pidetään itäkairan merkittävimpänä erämaamatkailukohteena.

Soklin kaivoshanke sijaitsee Suomen suurimman poropaliskunnan, Kemin-Sompion, keskeisellä porojen vaellus- ja laidunalueella. Sokli on fosfaatti- ja niobimalmikaivoksen malmien korkeasti radioaktiiviset aineet, kuten uraani ja radium, tekevät siitä varsin ongelmallisen.

http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/2218592/soklin-vastustajilla-toimintapaiva-helsingin-keskustassa

http://www.lapinkansa.fi/cs/Satellite/Lappi/1194643015653/artikkeli/soklin+kaivoksesta+suuri+tuho+poromiesperheille.html
Yllä oleva materiaali on laadittu vain informatiivisessa tarkoituksessa, eikä siinä mainittuja seikkoja ole tarkoitettu ohjeeksi tai neuvoksi.