Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.

Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.
Sivuja: [1] 2 3 ... 522

Viestit - Toivo Tonta

juu, ja vanhoihin koneisiin kannattaa paljion uutta sijoittaa ja jopa näitä nykykännyillä ohjailtavia.      kun on noista kahesta viimeisestä huomannu ni hyin kannattaa laittaa sähktoimista vanhaan systeemiin.   niin ajonhallintaan kuin lisäyksenä.       nyy ja punavanne net vain reistaa kun toisilla sai työt tehä..
Ei siis kannata vanhaan traktoriin laittaa automaatti ohjausta tai kännykällä ohjattavaa lämmitintä ;D
Hankkijalla Seinäjoella myynnissä jontikan 9000-sarjan -02 mallinen puimuri, jossa tunteja 1600.
Sama kone oli vuosi sitten koneannin välityksessä 2550 tuntia ajettuna.
Onkohan edellinen omistaja vai hankkija ruuvannut tunteja. Molemmat, sekä kela-, että moottoritunnit ruuvattu samassa suhteessa. Tuhat tuntia puimurissa vaikuttaa hintaan jonkin verran.
Varmasti sama kone?
Ja tämä lähes kaiken tekniikan vastustaminen joidenkin ihmisten kohdalla ;D
Jos nyt tulisi vasta traktorit markkinoille, varmaan hevosella jatkettaisiin ;D
no jaa.  ja jollain katkeralla on penkkikii viturallaan.     mutta hitto,  minkähän takia nuo mettäkoneukotkin polttelee kosanilla nuita koneita lämmäks?   eikös uusi akku ole paljon helpompi vastaus?   mitenkähän LU mahtaa laittaa pari viikkoa metässä seisoneen koneen käyntiin?   hakee uuten akun kaupasta jos ei kerralla lähe käyntiin..?    kun olis helppo laittaa agrekaatilla konetta lämmäks,  kun sitä tarttee kuitenkin käytellä välillä että pysyy käyttökuntoisena jatkossakin (   siis agre )  ja smalla hyötyntää käyttö.     tietyssä pakkasessa on ilmankosteus vaan semmonen että tahtoo kaasari jäätyä kurkultaan.   ja siihen auttaa se kevyt tyrokslaatikko.       noooo, onhan se kurjaa jos ei ite ihan moista voikaan keksiä niin sit onkin aika itkeä!      jopa sitä penkin kiinnitystä!
Halpis "webasto" ei pajon maksa. Eikö sen kaasarin lämmityksen voi hoitaa helpommin pakokaasun lämmöllä tai sähköllä?
katteletteko työ ollenkaan koneita ennen töihin lähtöä?     itelä on akku koneessa kiinni mutta helppo mittarilla kattoa onko piisaavasti eloa siinä ennen kuin lähten pellolle..  helppo latata enne lähtöä jos on vajaa.

No jos puolen vuoden välein siirtää kaivuria pois tieltä niin mulle on yks hailee onko jännitteet tapissa. Pakkosyöttö päälle ja jos vähänkin pyörähtää käy. Mutta alhaisella jännitteellä ei lyö solenoidia päälle hytistä. Mutta lehtiavain startin persiisiin, niin vielä hörähtää.

Mutta en oo ikinä viritelly styroksi koppia agregaatille joka lykkääs virtaa laturille. Jotta heikko akkuinen tr lähtisi käyntiin  ::)

Joskus myytiin polttomoottorilla toimivaa laturia kyllä, mikäs tuon aromipesän funktio on?

Jos käytössä Ctekin laturi tuota suosittelen, ei kiipeä hyttiin turhaa.
Koneet, laitteet ja tekniikka / Vs: claydon
: 31.08.26 - klo:20:10
Lainaus
Oon kylvänyt 15-20 v elämästäni
Nyt on sellainen saavutus, hattu pois päästä ;D

Noh noh, viisastelut sikseen.
;D
Koneet, laitteet ja tekniikka / Vs: claydon
: 31.08.26 - klo:18:27
Lainaus
Oon kylvänyt 15-20 v elämästäni
Nyt on sellainen saavutus, hattu pois päästä ;D
Tosi harva pitää liiterin olla jos sillä puut aikoo kuivata. Puut tehdään ja kuivuu keväällä.
huomaa että porukka on vain suurtilallisia joilla on kottaritkin teleillä varustettu.   just tuollanen noukkari ois varmaan helpompi löytää kuin semmonen yleiskärry joka vielä ehjäki..     ja kun tuollaseen olis helppo laittaa laitat henkittävää mallia joten vois jopa pilkkoa kuorman kuivumaan alkukeväästä...

No tuosta valmiiksi riisuttu...

https://www.nettikone.com/krone/rgl-xxl/2690348
Äkkiä ostamaan hakkeen ajoon ennenkuin Oksa ehtii ::)
Millainen on yksipyöräinen noukinvaunu, kottikärry talikolla?

 ;D
No korjataan että yksiakselinen  ;)
Akseleita kaksi mutta yksi pyörä?








Akseli (henkilö) ja kottikärryt ;D
mutta kuin vanaha tuo onkaan?   jos joku kyläpaja tehny tuon muutoksen jo uuteen kärriin..  en vaan ihan tuollasta ole kärrinä nähny tehtaan tehtynä mut jälkihommana kyllä..   surkiaa kun on jopa parikyt senttiä korkiampi kuin vakio lavanpohja..
Tehtaan lappu ja kaikki, silti epäilet ;D
Ei hirveämpää kapistusta ole kuin tuon aikakauden yksi akseliset kärryt!
Ilman jousia pomppii, kapea, lyhyellä aisalla >:(
Kaveri muutti 1980-luvun Antin radiaattorilämmitteiseksi. Radiaattori imukanavan eteen ja pannusta otettiin lämmönvaihdin välistä pois ja siirrettiin poistokanavaan. Näin syntyi hakelämmitteinen alipainekuivuri.
lämmönvaihdin poistokanavaan?
Samaan kiinnitin huomion, olisko kuitenkin kirotusvihre ;D
Mitenkään juuri tuota laitetta tuntematta, sanoisin että yleensä se ensimmäisen yksikön korjaus on kaikkein vaikein, kun joutuu ihmettelemään, opettelemaan ja etsimään työkaluja. Sen jälkeen muut sujuisivatkin jo rutiinilla.
Vartin hommassa ne ensimmäiset neljä tuntia on pahimmat ;D
Jos muutenkin remontoi tuskin siitä haittaa on, saako lämpöä alipaine uunilla korkeammaksi? Pohjaimuri jää tarpeettomaksi?
Sivuja: [1] 2 3 ... 522