Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.

Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.
Sivuja: [1] 2 3 ... 417

Viestit - bouli

nyt joutuu käyttään lyijykynää kun muste kuivuu kuiteskin ennemin patruunaan kuin asiakas ostaa...     onko kaupan ala kuolevaa lajia?

Ei kait kaupan ala kokonaisuudessaan kuole, vain maatalous- ja maatalouskonekauppa. Esim Hankkija on karsinut myymälöitään ja myymälät on muuttanut jokonkin tuulikaappiin, joita kutsutaan myyntikonttoreiksi. Mitähän pirun virkaa niillä on? Hankkijan teipit ikkunoissa, ei varastoa, ei kassakonetta. En tuu kyllä näitä janttereita vaivaamaan, pelatkoon keskenään vaikka korttia tai jos on yksin niin pasianssia.
Näinhän Berner on toiminut koko ajan, pieni käsivarasto akuutteihin tarpeisiin myymälän yhteydessä ja Lantmännen on omien, siis ei kauppaisvetoisten, pisteiden osalta menossa samaan suuntaan. Tuotantotarvikekauppa vaan on muuttunut niin paljon että perinteisen tyyliselle maatalouskaupalle ei ole enään tarvetta ja kaiken rautakauppasälän saa helpommin muualta.
Näin se on. Täällä hankkijalla enää vanhan tyylinen maatalouskauppa jossa henkilökuntaakin kuin pipoa. Saa nähdä kauanko tuo pyörii noin.

Ikh:lta saa haettua ylikalliit työntövarren tapit, sokat ja muut maatalouaiheiset sälät jos ei fiksuna ole tilannut niitä jostakin halvemmasta paikasta. Ruuvit ja pultit kannattaakin jo hakea muualta.
Koneiden varaosat kannattaa jo nyt ostaa netistä. Lannoite ja kasvinsuojelukauppa menee ennakko myyntiin ja tavara tulee suoraan tilalle niin mihin maatalouskauppoja enää oikeastaan tarvitaan. Kahvitkin voi käydä juomassa vaikka abc:llä...  ;D

Tulevaisuudessa kun tilat vähenevät entisestään niin konttorit vähenevät myös. En ihmettelisi vaikka itsekin joutuisin kohta kulkemaan lahdessa jos haluan käydä maatalouskaupassa..
Taitaa kuluttajakauppa osaltaan pitää yllä noita Hankkijan "vanhan tyylin" myymälöitä, sijainti on myös Osuuskaupan peruja usein hyvä siihen hommaan.
Kasvintuotanto / Vs: Somero?
: 01.11.25 - klo:07:45
Olen ymmärtänyt et myöskään naudat ei soijaa saa missään vaiheessa. Rypsi/rapsirouhetta kyllä. Tuleeko se ulkomailta niin kenties.
Osa tulee. Kotimainen öljykasvituotanto ei riitä edes puristamojen tarpeeseen eli kokonaistakin siementä tuodaan.
Muistelisin  että joskus vuosia sitten oli laskettu n. 200 000ha viljelyalan riittävän kattamaan kotimaisen rouheen kysynnän. Mutta siitä on niin paljon aikaa etten tiedä miten on muuttunut. Silloin sitä pohdittiin että tuo ala on aika lailla lähellä maksimia mitä täällä edes voisi viljellä.
nyt joutuu käyttään lyijykynää kun muste kuivuu kuiteskin ennemin patruunaan kuin asiakas ostaa...     onko kaupan ala kuolevaa lajia?

Ei kait kaupan ala kokonaisuudessaan kuole, vain maatalous- ja maatalouskonekauppa. Esim Hankkija on karsinut myymälöitään ja myymälät on muuttanut jokonkin tuulikaappiin, joita kutsutaan myyntikonttoreiksi. Mitähän pirun virkaa niillä on? Hankkijan teipit ikkunoissa, ei varastoa, ei kassakonetta. En tuu kyllä näitä janttereita vaivaamaan, pelatkoon keskenään vaikka korttia tai jos on yksin niin pasianssia.
Näinhän Berner on toiminut koko ajan, pieni käsivarasto akuutteihin tarpeisiin myymälän yhteydessä ja Lantmännen on omien, siis ei kauppaisvetoisten, pisteiden osalta menossa samaan suuntaan. Tuotantotarvikekauppa vaan on muuttunut niin paljon että perinteisen tyyliselle maatalouskaupalle ei ole enään tarvetta ja kaiken rautakauppasälän saa helpommin muualta.
Kasvintuotanto / Vs: Somero?
: 28.10.25 - klo:07:55
^
Juuri näin. Viljan viljelijöiden kenttä on vielä liian hajanainen jotta tuottajaorganisaatiolle olisi toimintaedellytyksiä. Ehkä yksi sukupolvi vielä eteenpäin ja viljelijöiden määrä on saatu tiputettu alle kymmeneen tuhanteen. Siinä on jo suurin laajennuskiima hävinnyt kun sivutoimiviljelijälläkin alkaa olemaan työtä tarpeeksi...

Juu...sivutoimiviljelijähän ei tee töitä kuin kuukauden keväällä ja kuukauden syksyllä.Muu aika menee leppoisasti surffaillessa netissä.Olen kyllä kuullut että joku harjoittaa huilatessaan jotain urakointia pellolla tai metsässä,tehdä tehdastyötä ym.Joku saattaa ajella kaivinkoneella,lumiauralla tai tekee konsultointia toisile.Joku ajaa kuulemma taksia vielä Bernerin uudistuksen jälkeenkin...
Tärkeintähän on löytää syyllinen jostain muualta. Kaupan ja tukipolitiikan syyttäminen alkaa olla aika kulunut fraasi, nyt on muodikasta syyllistää se naapurin osa-aika viljelijä.
Kasvintuotanto / Vs: Paljonko satoi vettä
: 27.10.25 - klo:07:57
Meillä on Pirisen piikkilevikkeet, joita voisi jossakin vaiheessa testata, jos liukasta on. Ne olivat tuolla sokerijuurikasta viljelleellä naapurilla. Ei koskaan ollut niin vetelää keliä, etteikö piikki olisi ottanut otetta plinisavesta. Kaipa hiukan rytkytti se piikkirivi, joka sinne vaon pohjaan pureutui.

Vakolan koetusselostuksessa 901 kyseisiä piikkilevikkeitä testattiin sokerijuurikasmaalla. Vetovoima kasvoi jopa 100 %. Niitä käytettiin sekä sokerijuurikkaan nostossa että sokerijuurikasmaan kynnössä. Arvostelu oli kiittävä, kestävyyden osalta. Traktoriin kerrottiin kohdistuvan rasituksia kovalla pinnalla, eikä tiellä voi ajaa. Levikkeet pitää viedä pellolle erikseen ja ajaa kumipyörä parrun päälle ja nostaa piikkilevike vaikka suursäkkinostimella hahloihin. 

-SS-
Piikkilevikkeistä on olemassa moderneja versioita missä piikit saa käännetty sisään tieajon ajaksi.
Kasvintuotanto / Vs: Paljonko satoi vettä
: 27.10.25 - klo:07:56
34mm on nyt tullut yhteensä torstaista eteenpäin.
Kasvintuotanto / Vs: Kasvipeitteisyys.
: 26.10.25 - klo:15:31
Mä olen miettinyt että onko jatkuvassa kevätkynnössä isompi riski kyntöanturan muodostumiselle. Aika usein tilanne on sama kuin kevyemmin sänkeä avattaessa että maa on vähän turhan kosteaa ja etenkin pohjamaa kun on keväällä herkimmillään tiivistymiselle.
Kasvintuotanto / Vs: Kasvipeitteisyys.
: 24.10.25 - klo:08:03
-21 kevät alkoi suht normaalina, kylvöjä aloitettiin äitienpäivän alla muokattuun. Sänget oli siinä vaiheessa vielä todella märkiä ja niitä olisi pitänyt odottaa. Sitten loppukuun aikana satoi ihan hemmetisti ja seuraava hyvä kylvökeli oli kesäkuussa. Päälle tuli todella kuiva ja kuuma kesä.
Yhteensummattuna muokatusta minkä pääsi kylvämään ajoissa ja kesäkuussa kylvetyistä tuli ihan kohtalainen sato, kaikki siinä välissä puoliväkisin tehty oli ihan surkeaa.
Siinä voi tulla semmonen psykologinen harha että kuvitellaan että sen saa varmasti halvalla kun ulosottolaitos on myyjänä.  ???
Mullakin on koko ajan ollut kaksi käyttötiliä käytössä eli sinänsä tuo muutos ei paljoa muuttanut, teki vaan rahan siirtelyn hankalammaksi kun yritystililtä ei voi tehdä omana siirtona yksityistilille vaan pitää tehdä normaali tilisiirto. Ja tietty toimenpiteiden maksullisuus mitä yksityispuolella ei ollut.
Enemmän oikeastaan kyrsii se että kaikki pienet yhdistyksetkin ajettiin samaan muottiin, siinä nää veloituksen on suhteessa suurempia liikuteltaviin summiin nähden.
Kasvintuotanto / Vs: viljan hinta
: 22.10.25 - klo:12:35
Eikä nyt sekoiteta taas tätä vielä lisäksi tuolla rahtikeskustelulla. Meinaa taas lähteä lapasesta. Se on IHAN sama kuka sen merirahdin maksaa, se myyjän saama vientihinta on ihan sama loppupeleissä. Ostaja hakee = halvempi myyntihinta. Myyjä vie = kalliimpi myyntihinta. Ihan samalla tavalla ne ostajat laskee sen muita markkinoita vastaan. Tätä ei ole vaikea ymmärtää jos vähän yrittää.  Niin perusasia kuin olla ja voi. Opetetaan varmaan nykyään jo melkein peruskoulussa.
Tämä hyppää säännöllisesti esiin kotimaan viljakaupastakin keskusteltaessa vaikka sillä ei tosiaan ole kuin psykologinen merkitys kumpi sen rahdin maksaa, lopputulos on ihan sama.
Mitä se haittaa vaikka herjaakin, voi sen silti maksaa. Se on vain huomautus, ei estä maksua.
Joo. Maksu menee edelleen tilinumeron perusteella ja sen tilinomistajan nimen on vain tarkoitus herätellä maksajaa miettimään maksaako varmasti oikeaan kohteeseen.
Kasvintuotanto / Vs: Syyskylvöt 25
: 19.10.25 - klo:20:04
Glyfosaatti tehoaa viileässä hitaasti, ei sille vaan mitään voi. Viime viikolla alkoi näkymään värimuutosta syyskuun lopussa käsitellyissä, syyskuun alussa samalla annostuksella lopetettu nurmi alkoi muuttaa väriään alle viikossa.
Nämä DIY-ratkaisut eivät sovellu kuin sellaisille joilla IT-säätäminen on muutenkin tuttua kauraa ja ainakin luulee tietävänsä mitä tekee.
Juuri tästä syystä päädyin itse hakemaan uuden läppärin. Itselleni tietokoneen käytön pitää olla mahdollisimman suoraviivaista ja helppoa, mikään "ylimääräinen nysvääminen" niitten kanssa ei kiinnosta yhtään ja vie suhteessa tolkuttomasti aikaa kun niihin ei samaisesta syystä muodostu rutiineja.
Ihan samalla tavalla puhutaan maatalouden koneista, "päivitin traktoria uudempaan".
Sivuja: [1] 2 3 ... 417