Selitä nyt sit toki et miten se hinta täällä sit reagoi 21/22 vuonna kun oli kuiva katovuosi ja sit ukrainassa alettiin tappelemaan. Jos hinta ei kerran elä muun maailman hintojen mukaan niin eikö hinnan pitäisi olla jotain muuta kuin silloin oli.
Hinta siis määräytyi pörssin puitteissa ? Miten muutenkaan ? Mutta paikallisten viljakauppiaiden hermot pettivät, mutta vain hetkellisesti. Raisio maksoi hetken aikaa leipävehnästä 430 €/t, kun pörssissä dollarikurssilla (0,93) ja bushelimuunnoksella laskien saatiin hinnaksi korkeimmillaan 402,70 €/t. Eli oli positiivinen "
baasis", mutta vain hetken aikaa. Asiaan saattoi vaikuttaa 2021 nihkeän kuiva vuosi, jota ei monikaan tunnustanut kokeneensa, mutta kyllä sinäkin vuonna viljat käristyivät. On huomattava, että dollarin kurssi myös nousi voimakkaasti vuoden 2022 aikana, ja oli lokakuussa 2022 jo 1,03€/$, mikä teki pörssiviljan hinnaksi siihen aikaan 330 €/ t, samalla ajalla kotimaiset hinnat jo laskivat noin 300 euroon tonnilta, ja siitä eteen päin oli hiljaista laskua, ja dollari on halventunut 0,86:een.
Mutta tuo aikajakso oli semmoista, että silloisen viljakauppiaan kohdalla kommunikaatio sammui täysin, ohraa oli toimitettu erääseen sikalaan jo pari vuotta velaksi, niin että 2020 kuorma juuri vaivalla maksuun oli tulossa kun 2021 kuorma ja 2022 kuorma piti jo pistää menemään. Rukiit ja kaurat jäivät seisomaan, ja vasta 2023-2024 sain hitaasti puretuksi ruuhkaa kun vaihtui viljakauppias. Ohrat nyt sitten saatiin hoidetuksi noutamalla maalattua rautaa tontille. Mutta eipä velaksi myyntiin ole enää kovin suurta luottamusta.
Jos viiden vuoden aikana tuo "
baasis" on ollut nolla tai positiivinen vain muutaman viikon ajan, ei koko Suomen viljasatoa oteta viljavälittäjille sellaiseen ikkunaan. Joku tietenkin aina onnistuu ja sitten itsemöi onnistuneiden kauppojensa kanssa, että varmasti kaikki muutkin sen saavat tietää.
-SS-