Koneet, laitteet ja tekniikka / Vs: uusi akku keksintö!
: 25.02.26 - klo:13:56Se simuloi pahimman tapauksen skenaariota, jossa akkukennolla ei ole aktiivista lämmönhallintaa ja sen lämpötila saa nousta vapaasti erittäin suurilla latausvirroilla. Suomenkielinen kooste https://www.sttinfo.fi/tiedote/71827252/donut-batteryn-ensimmaisen-mittauksen-tulokset-on-julkistettu-akun-latausnopeus-osoittautuu-lupausten-veroiseksi?publisherId=69821005&lang=fi
Tuo Stt infon juttu lienee osittain Donutin tiedotteen kaltaista markkinointimateriaalia. Kauppalehdessä on arvioitu lähemmin tuota testiä.
11C - tyyppinen lataus, tavoitteena 7 min-> 100%, niin yhden latauksen ja purun jälkeen ei lämpötila enää pysynyt hallinnassa toisella vedolla. Ja olihan siellä jokin jäähdytyssiili olemassa.
"Ville Piippo korosti yhtiön videolla ja tiedotteessa, että Donut Labin akku ei tarvitse juurikaan aktiivista jäähdytystä. Jos akkua aiotaan ladata luvatulla 11C-teholla, aktiivista jäähdytystä testien mukaan todellakin tarvitaan."
-SS-



