Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.
eemelin kannattaa miettiä kokoomuksen kyvyttömyydenn tähden skenaariota jossa perheen bensa-auto on seisonnassa tai ainakin käyttökiellossa ja nokivasara rouvan hallinnassa käytössä .... tilannehan ei lähde purkautumaan kuin sähköauton hankinnalla

Lempäälä
Näytä kartalla
95 98 DI
ABC, S-Market Mantunkuja 3 (E85 1.404) 03.04. 2.179 2.269 2.229
Vain persut vie työautolla kersoja " firman piikkiin" harrastuksiin. Kuulostaa samalta kuin Heinäluoman hitas asunnot ,joista persut mölisee somessa ja ehkä syystäkin???
Niin, oksa sanoi, että auto kestää 30 vuotta. Minä sanoin, että autoilua voidaan ajaa tänä aikana vaikka 1.5 miljoonaa kilometriä. Kukaan ei ole puhunut, että kyse olisi yksityisautosta tai firman autosta vaan autosta yleensä. Monella maajussilla on vain yksi auto ja se on yksityiskäyttöön ostettu ja yritysajot eritellään ajopäiväkirjalla verottajalle.
Niin että turha on ottaa kierroksia. Esimerkiksi maalaisnaapurillani on vain yksi auto, hän on maatalouden harjoittamisen lisäksi palkansaaja, ajaa päivittäin Turkuun töihin, työajoja pelkästään tulee min . 650 km viikossa. Perheessä 4 lasta urheilevat, 2 niistä pelaa lätkää Tepsissä niin laskepa huviksesi kestääkö heidän autonsa sen 25-35 vuotta vaikka miten huoltaisi ja hoitaisi.
,😎😎😎
Otsikossa kaikki. Tässä ketjussa puhutaan pakettiautosta maatilalla ymmärtääkseni, eikä naapurin työajosta Turkuun. Tuntuu että Pervolla nyt ajatus lentää Turkkuseen.
Oksan hiluxi vähäisellä hoidolla kestää sen 30v ja 1.5 milj km. Oksan fiatti ei kestä 30 vuotta vaikka säilytettäisiin pumpulissa ja ajamatta.
Niin, maatilallakin pakettiauto saattaa olla ostettu ilman verotuksessa vähennettävä arvonlisäveroa , yksityiskäyttöön. Tämä ketju käsittelee maatilatalouteen sopivaa pakettiautoa eikä se erottele sitä, mikä sen auton verotuksellinen käyttöaste olisi . Pakettiauto saatetaan ostaa vaikkapa vain perheen kakkos autoksi, vaikkapa isännän yleiskäyttöön, johon seikkaan aloittajan viestiin viittaa:
"Tarkoitus olisi ostaa käytetty, ei uusi ja käyttö olisi nimenomaan maatilan kakkosautona."
Eli turhaan sotket auton verotus oikeutta asiani, joka käsitteli oksan jälleen kerran tyhmää yleistystä siitä, että kaikki autot kestävät sen 20-35 vuotta kun vaan huoltaa niitä.
Oksalla hänen Hiace saattaa kestää, mutta ei kestä esim.rakennusliikkeellä, joka kesät vetää v1tunmoista liftiä ja talvet painavaa peräkärryä perässään ja päivittäisten työmaakäyntien myötä ajokilometrit vuodessa nousevat 50 000 ja 80 000 väliin.
persujen puheet työtekoon liittyen kun vähintään kahdella jakaa ja sitten alkaa miettimään onko sekään edes teoriassa mahdollista niin ollaan jo lähempänä totuutta

80 000 kilometriä vuodessa kun tarkoittaa joka jumalan päivä 220 kilometrin päiväsuoritetta, siis joka päivä. ja mikä on se keskinopeus se painava lifti tai peräkärry perässä.
eikös palkansaaajalle hyväksytä työmatkavähenyksiin noin 30 000 kilometrin ajot vuodessa maksimissaan, ehkä siinä on semmoinen raja maataloudenkin kilometreihin minkä yli ei kannata juuri poiketa ilman vedenpitäviä todisteita
Minusta hiukan tuntuu siltä, että Suomi on yllätetty housut kintuissa ja kukaan ei halua ottaa vastuuta siitä tosiasiasta. Kun kyseessä on nykyisen sodankäynnin synnyttämät, nykyisiin olosuhteisiin sopivat tuhoa aiheuttavat korpiteknologian romut, Elokuun tykit -kirjan voisi taas kirjoittaa uudestaan.
Voisimme tuhota temu-koptereita maitotilin arvoisilla tykeillä ja pötköillä, mutta kenenkään perse ei kestä sitä, jos niitä lentelee hyttysten tavoin siellä täällä. Mediassa on kauhisteltu sillä, että mitäs jos niitä roneja eksyy hesaan, eikä nykyisille asumattomille alueille. Tämän huolen vuoksi toivon, että muutama sinne putoaisikin.
Toki tilanne on nyt toinen, kuin ensimmäisessä maailmansodassa. Vaikka kylmän sodan proxy-sodissakin sitä harkittiin, ydinjytkyjä ei käytetty. Siksi, koska ne olivat proxy-sotia, eikä suoria ydinasevaltojen keskinäisiä kahakoita. Isoilla paukuilla tai niiden pelotteella voidaan ratkaista asioita. Suomella ei ole mitään ratkaisua torjua, mahdollisia loputtomia yksinkertaiseen paikannustekniikkaan perustuvia rooni-parvia.
ei kai tuossa sen kummempaa, jos mopomies on armeijan käynyt niin se vanha ilma-ammuntaan komento käy varmaan noille droneille paremmin kuin hekoille tai sukoille

kyllähän noita ampuu ihan siviilitkin kiväärillä alas aikansa kuluksi jos persut vaan ei siirrä niitä uhanalaisista koko vuoden täysrauhoitetuiksi
persujen polttoaineparatiisassa
95 98 D
J.Kärkkäinen, Kauppakeskus-Iso Ollilanojankatu 2, 27-tie 31.03. 1.959 2.018 2.299