Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.

Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.
Sivuja: [1] 2 3 ... 1910

Viestit - icefarmer

Vapaa sana / Vs: stubb, kokoomus ja rasismi
: tänään kello 11:27
Persujen Mäkelä jostain syystä keksi kiinalaisen hybridivaikuttamisen. Tuskin pitää paikkansa. Oikeaa syytä pitää etsiä vasemmistosta, joka kansallisen politiikan varjolla luo haitallista suomikuvaa tarkoituksella. Etsitään käsiin kaikenlaisia vaikuttajia, jotka paheksuvat asiaa syystä tai toisesta. Tärkeintä on mainita se lammaslauman pääluku, joka "seuraa" tätä suurta vaikuttajaa.

Vasemmisto pitäisi kokokaan tuomita maanpetturuudesta, kun kerran ylläpitävät ja levittävät merkityksetöntä narratiivia. Ja kaiken huipuksi Orpo pyytää anteeksi Kiinan, Japanin ja nähtävästi Etelä-Korean suurlähettiläiltä tätä "vasemmistomasinointia". Entä ne kaikki muut samankaltaiset ihmiset, joita alkaa asumaan jo aika lähellä Suomen itärajaa ja piirteet ulottuvat kauas yli Tyynen valtameren. Tämä valtiollinen syrjiminen kertoo jo koko asian naurettavuudesta.

Ylen juttuihin on ihan turha kiinnittää huomiota. Siellä mielenterveys-siipi on taas voimissaan.
no eikö se tämäkin nyt vielä mene edellisen hallituksen piikkiin, näin joulun kunniaksi, eihän jumalan asettama kristillinen oikeisto-hallitus kertakaikkiaan voi olla väärässä tai toimia virheellisesti  vaikka  taantumassakin taas taidetaan elää :-\ :-\ :-\ :-\
Vapaa sana / stubb, kokoomus ja rasismi
: tänään kello 05:15
amerikka on lähdossä eurroopasta, olisiko myös stubin syytä riisua essu, ripustaa se naulaan ja luopua kahvinkeittäjän toimesta isoillee pojille :o :o :o :o

stubin tunnuslauseelle, monikulttuurisuus on rikkaus ei mulla muuta  olisi nytt ehhkä kovasti käytttöä oikeisstohallituksen pilatessa suomikuvaa maaailmalla ihan urakalla :o :o :o :o

mehän olemme huomanneet että stubb mikä ennen tunnettiin ihmisoikeuksiebn vankkumattomana tukijanaa on nyt ilmeisesti vallankiiman takia  vaiennut niistä aivan täysin trumpin sohlatessa maaailmalla mistään laesista välittämättä :o :o :o :o

meillähän on muistissa miten niinistö toimi junnjilan tapauksessa ohi orpon, nyt olisi stubbin korkea aika ottaa vastuu suomikuvasta, orposta ja kokoomuksesta sitä cvastuunottoa ei löydy :o :o :o :o

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/fab59995-a5da-4ed1-916c-6ca4001f95f9
ilmoittaskohan eemeli tynkkysen tapaan heti etusivun mustanpuhuvalla  ilmootuksella kepuun liittymisestään  :-\ :-\ :-\ :-\
Hyvin on Suomen media hoitanut tuota vienninedist....eiku -estokampanjaa. Viikon ollut naamanvenytyskuvat etusivun juttuina.  Olisihan se ollut ihme ellei maailmalla regoitaisi.
semmosta se on tuo oikeistolainen meininki nykyään uutismaailmassa, yle vaan alas, varsinkin se ruattinkielinen osasto niin kaikki on hyvin ;) ;) ;) ;)
Se unionijuna meni silloin kun sikasirkka ja korkeaoja tuli unionista toinen toistaan huonommalla sopimuksella.
Edes kepu ei voi väittää vastaa että nykyhallitus laittanut tuulemaan maatalouden edellytysten parantamiseksi.
Edellinen vasemmistohallitus laittoi vain kapuloita rattaisiin.
Kertokaa nyt jo ihmeessä mitä kepu teki vasemmistohallituksessa maaseudun hyväksi.
kokoomuksen värisuora tehnyt mitään tilanteen eteen :o :o :o :o
Harmittaa harmittaa.
Se kepuloinen kateus.
Mutta on meillä hyvä hallitus.
Parantaa maaseudun elinkelpoisuutta.
Edellinen vasemmistohallitus teki vain hallaa maaseudulle.
Vaikka useasti perännyt, yksikään kepu-uskovainen ei osaa sanoa kepun edellisessä hallituksessa tekemiä maaseudun elinolojen parannuksia.
Ei siis yksikään, ei yhtään.
Ja nyt nillittävät joka asiasta.
hetkinen, olikos meillä tässä taannoin tilanne että pm, vvm ja mmm oli kokoomuksen hallussa :-\ :-\ :-\ :-\
ennen sateiden jälkeen  kelasilppurin ja isojen kärryjen aikaan rapamailla aika moni merkki riisui vaatteitaan mutta ei minusta valmetti mitenkään muita huonompi ollut.

onko oksallakaan ikinä otettu syyläriä irti tuosta koneesta ja pesty  kunnolla ja käännelty niin syyläriä kuin veden virtaussuuntaa :-\ :-\ :-\ :-\
ajatelkaa oikein, erityisesti persuporvari ja eemele, ennen oli joulun ehdoton synonyymi, symboli ja kohokohta
ohrapuuro

mutta oikeistolainen ylimystö toi sen tilalle riisipuuron.

nyt sitä riisipuuroa lappaa raskaaalla kädellä laotaselle niin persut kuin eemeli ja ja kanelitöpsää ravistetaan kuin bilteman kilikalimaalipurkkia eemelimersun ruosteita piilotelessa.

vailla minkäänlaista omantunnontuskaa ja pieninntäkään  huoltaa kansallisperinteen katoamisesta  :'( :'( :'( :'(
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/aef6351b-e225-419a-8b4c-5c30e0b58d73

Jos turpeen alasajon aikana kepu olisi ollut oppositiossa, mikä länkytys tälläkin palstalla olisi, huotovarmuudesta ja maaseudun elinmahdollisuuksien kurjistuttmisesta.
Nyt jostain syystä kepu hiljaa kuin kusi sukassa.
nyt olisi eemelillä selityksen paikka  :o :o :o :o

https://www.suomenmaa.fi/uutiset/aittakumpu-ihmettelee-perussuomalaisten-ristiriitaisia-puheita-turpeen-alasajosta/
Piilotettu totuus Suvivirrestä: "Armas aika ja suvi suloinen" onkin rasistinen orjuuden ylistyslaulu!

Harva suomalainen tietää, että rakastettu kevätklassikkomme Jo joutui armas aika ja suvi suloinen kätkee taakseen synkän ja häpeällisen historian. Vuosikymmenten ajan laulua on laulettu viattomasti koulujen kevätjuhlissa, mutta tuoreet arkistolöydöt paljastavat karun totuuden: laulun sanoissa "armas" ja "suvi" viittaavat suoraan kirjoittajan omistamiin orjiin.

Laulun alkuperäinen ruotsinkielinen teksti on peräisin vuodelta 1697, ja sen kirjoittajaksi on perinteisesti merkitty ruotsalainen pappi ja virsirunoilija Johan Olof Wallin (1779–1839) – vaikka jotkut lähteet viittaavatkin aikaisempaan anonyymiin tekijään. Uudemmat tutkimukset – erityisesti Turun tuomiokirkon kellarista vuonna 2024 löytyneet salaiset kirjeenvaihdot (Arkisto signum: Secretum Plantagium Nordicarum Vol. II) – osoittavat kuitenkin, että kirjoittaja omisti kaksi afrikkalaista orjaa, jotka hän oli hankkinut Tukholman satamasta Karibian-kaupan yhteydessä 1690-luvulla. Orjien nimet olivat Armas (mies, noin 25-vuotias, kotoisin Länsi-Afrikasta) ja Suvi (nainen, noin 20-vuotias, kotoisin nykyisen Angolan alueelta).

Kirjeissä kirjoittaja kuvailee, miten hän "antoi orjilleen suomalaisvaikutteiset nimet helpottaakseen heidän hallintaansa pohjoisessa ilmastossa" ja miten hän "odotti innolla heidän palaavan talven jälkeisiin töihin". Eräässä merkinnässä 12. toukokuuta 1697 hän kirjoittaa latinaksi:
"Armas meus et Suvi dulcis iam tempus gratum adveniunt – he tulevat jo, rakas aikani ja suloinen kesäinen apuni."

Tämä lause on lähes sanatarkka esikuva suvivirren kuuluisalle alkuriville. Tutkijat (mm. dosentti Väinö K. Virtavirta, julkaistu teoksessa Piilotetut orjuuden jäljet pohjoismaisessa virsikulttuurissa, Helsingin yliopisto 2025) pitävät tätä suorana todisteena siitä, että laulu ei ylistä kevättä, vaan orjien saapumista talven jälkeisiin peltotöihin ja istutuksiin.

Lisäksi virren myöhemmät säkeistöt sisältävät vihjailevia viittauksia:

"Jo kaikuu kuusikossa kui-kui-kui" tulkitaan nyt orjien työkutsuksi (kuuluisa plantaasihuuto, joka matkittiin pohjoismaisessa versiossa).
"Käki kukkuu, leivo laulaa" viittaa orjien pakotettuun laulantaan isännän viihdykkeeksi pitkillä työpäivillä.
Suomenkielisen version kääntäjä (tunnettu 1800-luvun alun pappi, mahdollisesti Julius Krohn) pehmensi sanoja välttääkseen skandaalin, mutta alkuperäinen rasistinen konteksti on säilynyt piilotettuna.

On aika lopettaa tämä häpeällinen perinne. Suvivirren laulaminen kouluissa ylläpitää kolonialismin ja orjuuden hiljaista glorifiointia. Ehdotamme, että laulu korvataan neutraalimmalla vaihtoehdolla, kuten "Kesäpäivä Kangasalla" – vaikka sielläkin saattaa piileskellä jotain...

Lähteitä:

Anonyymi ruotsalainen pappi (1697/2024). Salaiset kirjeet, osa II (löydetty Turun arkistosta, julkaistu vasta 2025).
Virtavirta, V. K. (2025). Orjuuden varjot virsikirjassa. HY Press.
Anonymisoitu haastattelu entisen plantaasin jälkeläisen kanssa (Helsingin Sanomat, 14.12.2025).
Jaa tätä tietoa eteenpäin – totuus vapauttaa, vaikka se olisikin myöhässä 328 vuotta.
luuöisi siellä nyt de citoninki  niskan punottavan nyt   muustakin kuin rikasprosenttisista, laadukkaista  joulujuomista ;D ;D ;D ;D
Niille jotka olleet poliittisessa suojelussa, siis c-alueen maito.
Pienituloisten määrä kasvoi viime vuonna lähes 46 000:lla
Pienituloisiin asuntokuntiin kuuluvia ihmisiä oli viime vuonna yli 14 prosenttia asuntoväestöstä. 

tästäkö eemeli nyt riehaantui vai mikä homan nimi :-[ :-[ :-[ :-[

https://www.hs.fi/maailma/art-2000011677735.html


"Instagram on hänen mukaansa vain helppoa ajanvietettä, joka vaatii vähemmän vaivaa kuin vaikkapa lautapelin esille ottaminen.

Vaikka hän on toisinaan tuntenut olevansa algoritmin ”ansassa”, hän uskoo voivansa olla algoritmia älykkäämpi sulkemalla sovelluksen, kun näkee videoita, joista ei pidä.

”Tänään tykkäsin muutamasta koiravideosta peräkkäin, ja sain pelkkiä koiravideoita muutaman tunnin ajan”, hän kertoo eräänä iltapäivänä sen jälkeen, kun oli joutunut sairaana viettämään päivän kotonaan."

Olisko murrosikäisille laitettava rajoitus. ;) ;) :D ;) :)
eihän vaan tälläpalstalla tämmöisiä  :D :D :D :D

hän uskoo voivansa olla algoritmia älykkäämpi sulkemalla sovelluksen...
Vapaa sana / Vs: Islamin kasvot
: 15.12.25 - klo:10:50
Persujen jos pitää syntiin vikovia silmiä tai raajoja alkaa irrottelemaan niin heti menee sisu kaulaan....... On se vaan toista luokkaa kuin suomen oikeiston uskonnollisuus
Ice ylistää islamia niin että kannataisiko harkita nimimerkkiä Islamfarmer.

No nytpä me sitten tiiämmä kuinka helppoa Icellekin on kivittää joku kuoliaaksi toukotöiden kivenkeruun väliaikanumerona tai katkaista kirveellä pari väärintekijän kättä keväisen halkosavotan piristykseksi. Sole poka mikhään.

On ne vaan toista luokkaa nämä shariaveijarit. Ei ole persuista tämmösiin. Muuta kuin se Patmos nyt kiinni ja kalifaattia pystyyn.
siellä taetaa nyt akkoiltakin olla joulun ilosanoman julistus  unohtunut kun muslimeja siunataan ikuiseen helvetin tuleen  :'( :'( :'( :'(
Kaveri osti vanhan 880:n, 4-pyttyinen oranssin värinen. Metsäpuuhasteluun on rakennellut.
On siinä kaikkea kivaa tullut vastaan, mm voimanoton kytkinsysteemi oli koottu väärin perän sisällä niin että normaalia voimanottoa ei saanut päälle. Mitään ei sinänsä ollut rikki mutta koottu väärin :-) Asioita hitsattu kiinni joiden kuuluisi olla purettavissa jne. Lämmityslaite tuntuu kärsivän kroonisista ilmavaivoista, kannentiiviste lienee kuitenkin ehjä. Sähköt tietenkin rempallaan..

Onko tuollaisen ohjaus normaalisti kovin voimaton vai lieneekö siinäkin vikaa? Selvästi paineraja parkuu kun kääntelee ilman että samalla kone liikkuu merkittävästi. Mitään ihmeempää ylimääräistä keulapainoa siinä ei ole.
olikos noissa oransseissa jo lukko etuakselilla, fiathan oli melkoinen edelläkävi noissa neliveto-malleissa?
Vapaa sana / Vs: Islamin kasvot
: 14.12.25 - klo:18:50
Melko toivotonta on vastustaa väistämätöntä. Tässä yksi kantasuomalainen kääntynyt, kannattaa sharia-lakia ja on päässyt jopa imaamiksi asti. Ehkäpä tuo Z-sukupolvi on niin tuuliajolla, että voi löytää ryhtiä elämäänsä vain vanhoillisista uskonnoista.

Haldun Tiikasalo, 21-vuotiaana hän on Riihimäen islamilaisen keskuksen johtaja ja imaami

-SS-
on se vaan toista luokkaa kuin suomen oikeiston uskonnollisuus jossa raevostutaan suvivirren hoilaamatta jäämisestä vaekka virsikirjoo ei ole aukaistu sitten kansakoulun, tehdään tuohtunut ja tulikivenkatkuinen päivitys äksään ja sitten koko homma unohtuukin samantein kun alkaa urheiluruutu :o :o :o :o

– Ensinnäkin itsekuri. Kuinka moni pystyy paastoamaan kokonaisen kuukauden tai rukoilemaan viisi kertaa päivässä? Sellaisia ihmisiä ei juuri näe täällä.

Kuka pystyy pitämään makkaratikkua perseessään kuukauden?

 Kuten esimerkkisi, tämäkään ei ole viisasta eikä kannatettavaa.

On se tuo vanaha NATZIPASKA rivo suustaan. ;)

Seppo on punikkivanhus ja ryssän passaaja.😎😎😎

Tervetuloa...🤣🤣🤣😿😿😿
persut on kyllä polvillaan ylistämässä räsästä kun hän raamatun kanssa marssii oikeussaliin ja raamattua siteeraa ja siihen vetoaa.

persujen jos pitää syntiin vikovia silmiä tai raajoja alkaa irrottelemaan niin heti menee sisu kaulaaan ja aletaan selittelemään miten tässä kohdin voidaankin pikkuisen soveltaa ja katsoa sormien välistä sanaa jonka piti olla samanlainen  eilen tänään, huomenna ja ikuisesti :o :o :o :o
Sivuja: [1] 2 3 ... 1910