Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.
Riistaa ja kesantoja. Ainoa kunnon kylvö tapahtuu pirtissä. Tosin ottava kasvualusta jo niin vanhaa ettei siinä enää vanhahko siemen idä. Selvää säästöä sekin..
Siemen pitää laittaa samaan vakoon missä lantakin . Sekaan voi lorauttaa vähän kustakin 
Sillähän tapaa on laskutaidottomat maajussit tehty..
Riistaa ja kesantoja. Ainoa kunnon kylvö tapahtuu pirtissä. Tosin ottava kasvualusta jo niin vanhaa ettei siinä enää vanhahko siemen idä. Selvää säästöä sekin..
Vilijoo ja paljon. Ei me jussit osata miettiä eikä laskea..
Kertokaas mikä on oikeasti se viljan hinta jolloin viljely loppuu? Uusilla ja isoilla koneilla puidaan yön kosteudessa näilläkin hinnoilla vilja/öljy ja maksellaan vielä vuokriakin osalle peltoja.
Alle 100€/t. Siinäkö on raja?
Kaikki pienet eli alle 1000ha tilat nii tuet pois ja ison maailman malliin viljely. Ei se tämmösillä pikkutiloilla kannata leikkiä..
Viljan hinta laskee oli savea tai ei.
Vähintään kymmenen päivää poutaa? Ei taida kartanosi Suomessa olla?
Mitä meinaatte kylvää? Ja paljonko siitä jää voittoa? Ja jos ei jää miksi kylvätte?
Ei maksa vaivaa, koska 300€/ha kuulemma tappiolla koko ohratouhu.
Ei kannata. Turhaa hommaa.
Miksi suunnitella tappiollista työtä?
Eiköhän näillä hinnoilla kannata antaa vaan jo olla. Säästää puimuria ja miestä. Mennä oikeisiin töihin mistä saa rahaakin..
Juttu onkin nyt se että kuka saa myytyä tavaransa pois ennen uutta satokautta. Ennen puhuttiin että mihin hintaan..
Tuo olisi mahtava skenaario. Perustuki ja tee mitä tahdot. Loiset kortistoon..
Kovin laskee hinnat. Kuka enää näillä panosten hinnoilla viljelee? Ei auta hinnan kiinnittäminenkään enää

. Vahva on kaupan viesti et älkää enää viljelkö..