Kasvintuotanto / Vs: Paljonko satoi vettä
: 17.08.26 - klo:12:48Ei täällä Kalajokilaaksossa ole ollut tässä kuussa montaa poutapäivävää. Sateet ovat enimmäkseen 8-30 mm vuorokauteen . Viljat valmistuvat hitaasti viileillä keleillä . Tuoresäilöttävää viljaa puhtaisiin ,jos olis kelejä. Kuivattavat viljat ovat raakoja enimmäkseen .
Joo, nyt on 5 poutapäivää elokuussa ja 12 sadepäivää. 90mm yhteensä, toki nytkin tihuuttaa sumua taivaalta. Heinäkuun loppupuolen sateet tuohon päälle, niin on 2 poutapäivää enemmän ja 5 sadepäivää ja lisää millejä reilusti. Viljat on valmistuneet viimeisen kuukauden aikana tosi hitaasti, ei ole ollut auringon paistetta vaikka lämpöä on ihan ok. ollutkin.
Monet ukkoset meni ohi, joilla suurimmat millit vältettiin, toki tää jatkuva kosteus on tosi paha. Aikaista Verttiä puin hiukan ja kotolohkolla vielä korsi vihreää hyvästikin paikoin, kylvetty 4.5. Lämpösummaa oli puidessa aikalailla tasan 900 astetta ja olisi saanut olla pellossa vielä pidempäänkin, mutta osa alkoi jo painumaan peltoa kohti, olki lahoaa kosteuden voimasta. Sato oli ihan kiitettävä, ei vain ollut enää halua katsoa tulevia sateita, joita on jo kolmas päivä menossa puinnin jälkeenkin ja lisää luvassa useita päiviä. Toki ennusteet on ennusteita ja vaihtelee jatkuvasti, mutta vielä ei ole kuivemmaksi muuttuneet.
Ihmeellistä on näiden kelien kanssa, koko heinäkuu odotettiin sadetta ja sitä aina luvattiin hetken päästä mutta ei koskaan tullut. Sade tuli 25. heinäkuuta, ja sen jälkeen on välillä luvattu hyvääkin poutaa mutta ennusteet muuttuu päinvastaisiksi jossain vaiheessa. Nyt siis sataa, kuinka kauan lie.
Eilen lupaili loppuviikolle ehkä 3 päivän poutaakin, nyt 10 vrk ennusteessa viimeinen päivä olisi poutaa. Ei näihin oo uskomista, aamulla käsi ulos ikkunasta ja päivän päälle harkintaa mitä tekee. Kohta puidaan aina kun on keliä.
. Tämä toimii siten että joku pyytää kauppiaita tekemään tarjouksen ja nokkamies jakaa sen porukan jäsenille.Sitä sitten kukin sisimmässään tutkii ja viestejä vaihdellaan tai naamatusten ja kun aika on kypsä niin sitten kukin tekee tilauksen kauppiaalle ja maksaa aivan omilla rahoillaan jonka määrää ei tiedä kuin pankki ja isäntä/ emäntä. Porukan vetäjän ei siis tiedä kenenkään saldoa tai mahdollisia maksujärjestelyitä.Eikä kukaan saa mitään korvausta spostien lähettelystä tai muustakaan.Parina viime vuonna on etukäteen kauppiaat pyytäneet määriä kun tämä apulantakauppa on mennyt vähän kiireiseksi.No tänä kesänä ei ole ollut kiire...
Tää sade täydellinen kesäsade, millejä toki sais tulla enemmän mutta tämäkin jo vähän kastelee ja saa viimeisiä ravinteita irti myöhäisimpiin kylvöihin. Paljonko lie vielä satelee päivän aikana, äkkiäkös sitä yks 5mm tulee. Oikein toivottu sade, ennen parin päivän hellettä. Perjantaille lupailee sitten helteiden jälkeen ukkosta, vielä ei ole tänä kesänä ollut ainoatakaan varsinaista ukkossadetta, vain jyrinää alkukesästä. Niitä sateita ei tosin kukaan kaipaa, koskaan, niistä seuraa lähes poikkeuksetta enemmän negatiivista kuin positiivista.