Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.

Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.
Sivuja: [1]

Viestit - SAVE-kipsihanke

Kasvintuotanto / Vs: Kipsiä kaikille
: 16.05.17 - klo:14:11
Yara louhii apatiittia ja valmistaa siitä fosfaattilannoitteita. Nämä se myy hyvällä katteella viljelijöille, jotka levittävät sen pelloilleen. Tästä seuraa fosforihuuhtoumia. Vaan eipä hätää, sillä Yaralla on nyt tähän ratkaisu. Se myy myös lannoitteenvalmistuksessa ylijääneen osan. Olisko se veronmaksajalle halvempi ajaa se malmi suoraan kaivoksesta pelloille?

Apatiittimineraalin sisältämä fosfori ei sellaisenaan ole kasveille käyttökelpoisessa muodossa. Se pitää erottaa fosforihapoksi käsittelemällä apatiittimineraalia rikkihapolla, jolloin sivutuotteena muodostuu kipsiä. Fosforihaposta voidaan valmistaa lannoitetta, jota kasvit pystyvät hyödyntämään.

Kipsin alkuperällä ei toimenpiteen kannalta ole merkitystä, kunhan se on puhdasta. Siilinjärven lisäksi myös muita vaihtoehtoja tutkitaan.
Kasvintuotanto / Vs: Kipsiä kaikille
: 15.05.17 - klo:13:20
Terve kaikille keskustelijoille ja lukijoille! Huomasimme vasta nyt tämän jo alkuvuodesta käydyn keskustelun. Halusimme kuitenkin osallistua vielä keskusteluun ja tarjota hieman lisätietoa kipsistä.

Pelloilla käytettävä kipsi on Eviran hyväksymä maanparannusaine, jota on turvallista käyttää. Kipsi nostaa maan ionivahvuutta, jolloin maahiukkaset muodostavat suurempia partikkeleita, jotka eivät huuhtoudu niin helposti vesistöihin. Maaperän ravinteet säilyvät kuitenkin kasvien käytettävissä.

Uudenkaupungin kipsi ei valitettavasti sovellu peltojen kipsikäsittelyyn. Tämä johtuu siitä, että Uudenkaupungin prosessissa käytetään tuontiapatiittia, jossa on muun muassa kadmiumia ja uraania. Sillinjärven kipsi on peräisin tehtaan läheisyydessä louhitusta apatiitista, jossa näitä haitallisia aineita tai radioaktiivisuutta ei ole. Jos kipsinlevitys laajennetaan tulevaisuudessa koko Etelä-Suomeen, kipsille voitaisiin perustaa välivarastot, jotka helpottaisivat logistiikkaa sekä Siilinjärven suunnalta että paikalliskuljetuksissa.

Tulevaisuudessa on mahdollista, että kipsin levittäminen tulee osaksi maatalouden ympäristö- tai muuta tukijärjestelmää. Kipsin levittämisestä ei voi kuitenkaan tulla pakollista muun muassa siksi, että kipsi ei sovellu kaikille pelloille.

Aiheesta kiinnostuneiden kysymyksiä ja meidän vastauksiamme löytyy hankkeesta kertovan uutisen yhteydestä Helsingin yliopiston Facebook-sivulta: https://www.facebook.com/helsinginyliopisto/posts/10154630744427305.
Lisätietoa löydät myös verkkosivuiltamme http://blogs.helsinki.fi/save-kipsihanke/. Sieltä voit myös tilata hankkeen uutiskirjeen.
Sivuja: [1]