Agronet

Keskusteluaiheet => Vapaa sana => Aiheen aloitti: icefarmer - 18.08.23 - klo:12:59

Otsikko: iltakokoomuksien uutiset taas hieman epämääräisiä
Kirjoitti: icefarmer - 18.08.23 - klo:12:59
pikkusen taas epäilyttäviltä vaikuttaa nämä iltakokoomuksien uutisjulkaisut ja etenkin kuvamateriaali  muytta jos kokoomuslaisille kelpaa :-\ :-\ :-\ :-\

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/7fac7fce-869b-4ac5-9f87-f960ebc58d73
Otsikko: Vs: iltakokoomuksien uutiset taas hieman epämääräisiä
Kirjoitti: -SS- - 18.08.23 - klo:14:01
pikkusen taas epäilyttäviltä vaikuttaa nämä iltakokoomuksien uutisjulkaisut ja etenkin kuvamateriaali  muytta jos kokoomuslaisille kelpaa :-\ :-\ :-\ :-\

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/7fac7fce-869b-4ac5-9f87-f960ebc58d73

Iltalehti ei ole oikeastaan mikään porvarilehti. Linkkaamallasi sivulla näkyy esimmäisenä ylimpänä artikkelin otsikko: "Näin käytät anaalitappeja - Kattava opas."  En oikein pysty käsittämään, mitä asiaa pyrit kyseisellä oppaalla liittämään kokoomuslaisiin ?

Mutta tässä voisi ottaa huomioitavaksi yleisen poliittisen nelikenttäjaottelun, joka on jotenkin rikki. Esimerkkinä vaalien tulosten arviointi eri puolueiden välillä.

(https://hs.mediadelivery.fi/img/1440/60324679ad5b4f5d742fb5d4a659b4b8.jpg.webp)
Kuva Helsingin Sanomat, 17.3.23

Tuo nelikenttä ei sisällä riittävästi muuttujia. Esimerkiksi vasemmistososialistit on merkitty liberaalivihreällä janalla alimmaksi. Mitään "liberaalia" todellakaan ei ole proletariaatin diktatuurissa eikä omistavan luokan väkivaltaisessa eliminoinnissa, aivan sama, tehdäänkö asia tappoaseilla vai valtioterrorilla, verotuksen tai lainsäädännön puitteissa. Nähtävästi pitäisi paremmin erottaa "liberalismi" ja "edistyksellisyys" ("liberals" vs. "progressives") . Edistykselliset (voidaan sanoa USA:n demokraattien woke-vasen laita) eivät välitä yksilönvapaudesta, sanavapaudesta, ilmaisunvapaudesta, ovat totalitäärisen hallinnon kannalla ja vaativat rangaistusta ja kostoa itse kokemistaan epäoikeudenmukaisuuksista, kuvitelluistakin. Liberaalit olivat ennen maltillista vasemmistoa, tyyliin "antaa kaikkien kukkien kukkia", ja arvostivat etenkin sanan- ja ilmaisunvapautta ja yksilönvapautta. Nyt nämä viime mainitut arvot liitetään äärioikeistoon, mikä on ennenkuulumatonta.

"Vihreyden" liittäminen tuonne alas on myös älytöntä, sillä suhtautuminen luontoon ja luontomme suojeluun ei riipu puoluekannasta, eli esimerkiksi  suhtautumisesta totalitaristisen valtion täyteen holhoukseen tai sitten vapaan markkinatalouden ja yksityisomistuksen suojaan.

-SS-
Otsikko: Vs: iltakokoomuksien uutiset taas hieman epämääräisiä
Kirjoitti: Antidesantti - 18.08.23 - klo:17:41
Ehkä Peräsmiehen lanseeraama Iltapieru olis parempi nimi...    🎅

https://fi.wikipedia.org/wiki/Per%C3%A4smies