Agronet
Keskusteluaiheet => Vapaa sana => Aiheen aloitti: icefarmer - 12.03.23 - klo:21:12
-
miksiköhän hiilinnielujen romahtamiseen ainoa lääke on hakkuidenn vähentäminen :-\ :-\ :-\ :-\
empä ole kuullut että kokoomus helsinginn isoimpana puolueena ehdottaisi että kivihiilen poltto loppuu huomenna, huomisesta lähtien yksikään kaupunkibussi tai raideliikennekulkine ei liiku ennen kuin 2 penkkiä kolmesta on täytetty, henkilöautoilla ei ole asiaa keskustaan jos siellä on vain yksi henkilö sisällä. katuvalot on sammuksissa 21.00-06.00 jne jne jne...
muksi ainut mahdollisuus on vain vähentää hakkuita :-\ :-\ :-\ :-\
-
poltaako net viälä hiiltä? ainakii nuo pellettimaakarit hakkaa jo tukkia hanasaaren voimalllalle pelletiks ku ei muuten riitä..
-
poltaako net viälä hiiltä? ainakii nuo pellettimaakarit hakkaa jo tukkia hanasaaren voimalllalle pelletiks ku ei muuten riitä..
Ei tuollaista saa puhua.
-
Petteri kertasi jälleen sen minkä Eemeli täällä on jo monasti kieltänyt muka fake newsinä:
Petteri Orpo politiikkaradiossa: Ilmastotavoitteet ja talouden sopeutus kynnyskysymyksiä https://yle.fi/a/74-20022261
Maailman kunnianhimoisin ilmastohumppa jatkuu ja tämän kieltäviä ei oteta hiekkalaatikolle leikkiin mukaan.
-
Kokoomuksessa taitaa vuosi 2035 olla detline, kepulla se oli nyt ja heti.
Helsinki on aloittanut hiilen alasajon, mutta iso laiva kääntyy hitaasti.
Ja jollei kepuloiset ymmärrä, niin kepu ollut neljä vuotta hallituksessa ja ihan vaan hallituksen askelmerkein menty.
Vai todisteleeko kepu taas puolueensa olleen hallituksesa vain kynnysmatto.
-
Kokoomuksessa taitaa vuosi 2035 olla detline, kepulla se oli nyt ja heti.
Helsinki on aloittanut hiilen alasajon, mutta iso laiva kääntyy hitaasti.
Ja jollei kepuloiset ymmärrä, niin kepu ollut neljä vuotta hallituksessa ja ihan vaan hallituksen askelmerkein menty.
Vai todisteleeko kepu taas puolueensa olleen hallituksesa vain kynnysmatto.
Linkkiä asiasta vai puhuuko Eemeloinen paskaa normaaliin tapaansa kun vitutus käy sietämättömäksi ja pitää purkautua tänne keskellä yötä?
On muuten hyvä kun olet aloittanut jo nyt nöyristelyn ja selittelyn tapaan "kun on aloitettu on jo melkein tehty" ja "iso laiva kääntyy hitaasti".... sitä tulet tarvitsemaan tulevaisuudessa entistä enemmän kun joudut syömään niitä kaikkia sanojasi joilla olet täällä viime vuodet muita haukkunut.
Johtaja Urbo kun heittää eteesi milloin minkäkinlaista hillotolppaa ja tikkaria nuoleskeltavaksesi. Karvasta on mutta pakko niellä kaikki kun kerran esittää kovaa kokoomuslaista (vaikka tosiasiassa Eemeli onkin timantinkova persu).
Että Eemeli on hyvä nyt vain ja taipuu niihin maailman kunnianhimoisimpiin ilmastotavoitteisiinKIN, ei kun nuoleskelemaan mitä viherkokoomuslaiset keksii, siinä on takinkääntöä ja pokkurointia eläkeläiselle kerrakseen. Ei tule tyhjiä päiviä kun täällä pitää päivystää ja yrittää selitellä kaikki itse itselleen valehdellen jotta elämänusko edes jotenkin säilyy! ;D
-
https://www.helen.fi/uutiset/2021/helen-lopettaa-hiilen-kayton-yli-viisi-vuotta-suunniteltua-aiemmin
https://valtioneuvosto.fi/-//1410877/kivihiilen-energiakayton-vuonna-2029-kieltava-laki-voimaan-huhtikuun-alussa
Joku infoo jos viimeaikaiset tapahtumat muuttaneet aikataulua.
-
eemeli mikään persu ole. vaan peruskepu. mutta kiva on seurata miten ylimilieliseks mielletty kokoomus käskee kansaa ja evuskuntaa toimimaan just kuin hyö haluaa... siinä se pete pikkasen virnistää... toivottavasti mikään muu puolue ei asetu poikkiteloin kun päätöksiä ajellaan.. kun ei kepu ole mukana kuiteskaan..
-
Tämä touhu on järjetöntä, ei hiilidioksidi mitä lämmitä, ihan turhaa meuhkaamista.
-
noooo, sillä mitään vaikutusta. mut aatteleppa kuin paljon on tärkeämpia asioita saatu lakastua pöytiltä. ja maton alle.
-
Saksa ja Italia kumppaneineen ovat torpanneet polttomoottorikieltosäädöksen 2035. Heidän mielestä hiilineutraalisuuden tulee olla teknologiavapaa. Vaihtoehto Saksalle-puolue sanoo, että vihreiden todellinen tavoite on lopettaa matkailuautoala kokonaan. Puolet kaikista matkailuautoista valmistetaan Saksassa ja työpaikkoja on 250.000.
-
Todellinen tavoite on fossiilisten polttoaineiden, bensiinin ja dieselin, myynti- ja käyttökielto.
-
totellinen asia on et pitää lopettaa eläminen. siis eutanasia jokamiesoikeuteksi. ja vähän naapurinkii...
-
totellinen asia on et pitää lopettaa eläminen. siis eutanasia jokamiesoikeuteksi. ja vähän naapurinkii...
Vihreiden ydinsanoma: (https://static.luolasto.org/file/varavarasto/35677/0.jpg) Jopa Linkola olisi tyytyväinen.
-
"Enemmistö saksalaisista ei halua vihreää suunnitelmataloutta"
-
miksiköhän?