Agronet

Keskusteluaiheet => Vapaa sana => Aiheen aloitti: totuuden torvi - 18.12.22 - klo:07:28

Otsikko: Erikoinen tilanne.
Kirjoitti: totuuden torvi - 18.12.22 - klo:07:28
Viime aikoina Valtion taloustilanteesta  Hallituksesta kukaan ei ole kertonut mitään.
Marinin jutut on loppununut viikkoja sitten , nyt on häipynyt Saarikkokin.
Peliin on tullut Valtiovarainministeriön virkamiehet, koska heillä on virkavastuu.
He kertovat mihin konkeloon Suomen talous on ajettu  muutamien viimeisten hallitusten toimesta. Varsikin nyt tämän istuvan hallituksen. Syytetään Venäjän sotaa tai koronaa.  On varmasti osasyynä. Inflaatio tulee jatkumaan pitkään, paineita on varastossa vielä tuotteiden nostolle, vaikka metallien hinnat  ja rahdit on osittain lähtenyt laskuun.
Vaalit on tulossa ovat hiljaa, ei kantti kestä kertoa.
Konkurssi on tulevana keväänä  edessä tai muuten vain lopettaminen. Kun zähkölle ja muullekin energialle saadaan oikea hinta.
Kuinka on mahdollista että Suomessa on onnistuttu ajamaan lähes kaikki tuotantosuunnat   konkeloon.  Syy , rahapula mainitaan aina.
Euroja on jaettu enenpi kuin missään muussa unionin  Valtiossa.
Teollisuudessa on tilaukset ennätystasolla, työvoimasta pula, mutta myös Sähkön hinnan nousu tuottaa päänvaivaa.  Muutaman sadantuhannen kustannuslisä vuositasolla, jo pienissäkin  pajoissa joissa on koko henkilöstö alle  100  henkilöä.
Nostaa tuntia kohti hitsadeiren kustannusta  yllättävän monta euroa
Voisiko Suomi hakea itsensä konkurssiin,kuka ottaisi velkaisen pesän hoidettavaksi.
USA   tai Norja niillä olisi varoja . 
Otsikko: Vs: Erikoinen tilanne.
Kirjoitti: Eemeli - 18.12.22 - klo:07:37
Oikeassa olet.
Korona löi lujaa ravintola-alaan. Kunhan pikkujoulut lusittu sadat sukevat ovensa.
Perheiden rahat menevät korkoihin, energiaan, ei ostella palveluita.
Alkamassa vyöry, jota vähätellään tai jätetään kokonaan kertomatta.
Kuitenkin se ensimmäinen kustannuksia lisäävä, josta peloteltiin jo ennen koronaa, väestön ikääntyminen, jäänyt huomiossa muiden jalkoihin.
Otsikko: Vs: Erikoinen tilanne.
Kirjoitti: pig24 - 18.12.22 - klo:08:05
USA   tai Norja niillä olisi varoja .
Eikös jenkkilässä liittovaltiolla ole vararikko jatkuvasti ulko-oven takana, kerta pari sisäpuolellakin per hallituskausi.
Otsikko: Vs: Erikoinen tilanne.
Kirjoitti: totuuden torvi - 18.12.22 - klo:08:29
USA voisi  tuoda merkittävän tukikodan Suomeen, sijainti hyvä.
Se toisi piruzti hyviä työpaikkoja.,  Suomen länsiosat soveltuisi siihen mielestäni hyvin.
Koska kannattava maataloysharrastus , on vaikeaa toteutaa Suomessa.
Kuivauskustannukset viljalle on ongelma, satotasossakin monet tilat on jälkijunassa
Verrattuna  Eu   n    satotasoihin.
Otsikko: Vs: Erikoinen tilanne.
Kirjoitti: pig24 - 18.12.22 - klo:09:51
Tukikohta länsirajalle  ;D ;D Eikö mieluummin Ruotsin puolelle, niin on ekan kahakan sattuessa enemmän aikaa paeta.
Otsikko: Vs: Erikoinen tilanne.
Kirjoitti: Oksa - 18.12.22 - klo:13:24
hupsua kuin maalaatte nuita uhkia ulkoapäin.   ku on sata vuotta vain siitä kun sisältä alkoi palo.  kyl nyt tartteis joku joka ei leiki populistia ja miellyttämistä' somen peukuttamisen kanssa vaan tekis totella jotain ja rajua,  huolimatta vastaväitteistä,   ihan kui kaupunteissa jossa jonkin puun kaatoa vastustetaan hitosti ja sit viikon päästä kun puu nurin ni kukaan ei sano enää mitään.      nyt tarvittais semmonen urkki joka osottais kaapin paikan kansalle.   joka kyllä ymmärtää kuhan alkaa aatteleen ite eikä leiki suomi24n "tietäjien" kans.                         kriisi on aina mahollisuus ja uhka mutta kaikista on ihmiskunta selvinny aikasemminkii..    jopa ilman kepua tahi kokoomusta.