Agronet

Keskusteluaiheet => Vapaa sana => Aiheen aloitti: icefarmer - 31.08.22 - klo:11:50

Otsikko: soininvaaran opeilla sähköä säästämään
Kirjoitti: icefarmer - 31.08.22 - klo:11:50
– Erityisesti ne, jotka käyttävät sähköä lämmittämiseen, mutta muutkin, voivat alentaa omaa sähkölaskuaan katsomalla vähän, mitä sähkö tällä hetkellä maksaa. Sanoi vakuutusyhtiö mitä tahansa, voi esimerkiksi pyykkikoneen ajastaa toimimaan yöllä, Soininvaara sanoo.

Hän toteaa, että ihmiset saivat huonon käsityksen pörssisähköstä sähkön hinnan noustessa, kun pörssisähkö oli kalliimpaa kuin muu sähkö.


kai se on eemelikin nyt vaihtamassa kiinteähintaasen pörssisähköön ;) :D ;D 8)

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009035062.html
Otsikko: Vs: soininvaaran opeilla sähköä säästämään
Kirjoitti: Töveli - 31.08.22 - klo:15:21
Eemelihän elää jo kuten oppi-isänsä käskee, laittaa Pikku Kakkosen jälkeen nukkumaan ja herää yö kolmelta.
Otsikko: Vs: soininvaaran opeilla sähköä säästämään
Kirjoitti: lypsyukko - 31.08.22 - klo:16:33
Perskeles mää pelekään että mun elämä taitaa olla vuoden vaihteen jäläkeen tuollaista yö kukkumista. Ihan vakavasti ajatellut, että aamu lypsy pitää alakaa viimeistään aamu neljältä. Siis nykyinen sopimus loppuu ja 30-40 sentin kaksi vuotiset ei kiinnosta nyt ja tuskin silloinkaan Ja oikeastaan niitä ei taida edes saada nykyään. No onneksi sinne on vielä aikaa , ehtii tyhyjätä vaikka koko navetan ja mennä rankamettään.
Otsikko: Vs: soininvaaran opeilla sähköä säästämään
Kirjoitti: jeep - 31.08.22 - klo:17:12
http://www.iltalehti.fi/talous/a/e2986c64-5a7a-44e5-9c4d-fbb08beb0d78
" Laskelma lyttää ministeri Lintilän sähköpuheet " ::)
Otsikko: Vs: soininvaaran opeilla sähköä säästämään
Kirjoitti: Moottoripolkupyörä Man - 31.08.22 - klo:17:18
Sähköautohomoilu on hyvä esimerkki siitä, kun energiantuotanto ja energian käyttö perustuu monokulttuurihomoiluun. Rakennetaan tuulimylly, joka pyörii vain silloin, kun sattuu tuulemaan. Sitten jos ja kun sähköjä pitää pätkiä sopivaan aikaan, joka ei sovikaan viherhåmålle, alkaa kilvan tviittuilu, jotta tolkun ihmisille pitää saada sähköä. Kun talvella pitäisi päästä teslalla ikeaan kitkarenkailla tottakai ja range onkin liian vähän, alkaa viherpalleroa harmittamaan. Vasta silloin yksinkertaisimmatkin poliitikot ymmärtävät, että sähköä ei saa seinästä automaattisesti, vaikka taustareservinä olisi kuusi miljoonaa tuulimyllyä. Niiden pitää pyöriä.

Nyt jos kohta lämmityskin perustuisi pelkästään sähköön, niin kyllä saa voimalaitosta rakentaa yks jos toinenkin. Saataisiin aika paljon apuja siitä, jos uusiutuva hiilienergia olisi myös lämmitysmuotovaihdoksen tukien piirissä, jotta ihmiset saisivat edes jotain lämpöä talvipakkasilla.