Agronet
Keskusteluaiheet => Vapaa sana => Aiheen aloitti: pig24 - 02.07.22 - klo:15:30
-
Matti Vire'n on kirjoittanut ansiokkaasti kansalaistoiminnan julkisesta rahoittamisesta. Hallituksen aikomuksena on siirtää Veikkauksen voittovarat suoraan valtion budjettiin ja veikkausvoittovaroilla eläneet järjestöt taasen suoran valtionavun piiriin. Miten pitkälle lie edistynyt ? Itse olen seurannut pyöräliittoa, joka politikoi avoimesti autoilua vastaan. Ilmeisesti punavihreä putiikki. Kyseinen liitto on saanut laitettua nettiin muutaman pyöräilyreitin. Alppialueella kuntien matkailutoimistot tekevät samaa, samoin muutamat yksityiset elinkeinonharjoittajat myyvät netissä reittivihkosia ja navigaattoriin sopivia muistikortteja/ladattavia reittitiedostoja. Aika erikoista, että tällaista pitäisi Suomessa alkaa tekemään valtion varoilla. Muualla Euroopassa otetaan terävästi kantaa, jos vastaavia piilopuoluetukia havaitaan. Miten tää kuvio on päässyt leviämään näihin mittoihin Suomessa ?
https://www.suomenuutiset.fi/suomalaisista-jarjestoista-tuli-julkisen-rahan-kerjaamisen-ammattilaisia-kansalaistoiminnan-tarkoituksena-ja-ainoana-toimintamuotona-ei-saisi-olla-rahan-hankkiminen-valtiolta
-
Piilopuoluetukien avulla saadaan lisättyä piilopuolueiden piilokannatusta, jolloin piilopuolueiden piilovaikuttaminen kasvaa.
-
Rahaa jaetaan holtittomasti somaleille, homoille ja muillekin neekereille.
-
Piilopuolueiden kannatusmittaus on luotettavampaa kuin rekisteröityjen puolueiden. Eniten euroja vonkannut on tietysti ykkönen. Punainen risti taitaa olla lähellä kärkeä. Entä keitä on piiloäänestetty ? Tästä saattaisi saada mojovan jutun, kun syventyisi.
-
Piilopuolueiden kannatusmittaus on luotettavampaa kuin rekisteröityjen puolueiden. Eniten euroja vonkannut on tietysti ykkönen. Punainen risti taitaa olla lähellä kärkeä. Entä keitä on piiloäänestetty ? Tästä saattaisi saada mojovan jutun, kun syventyisi.
https://rednet.punainenristi.fi/system/files/page/SPR%20ja%20Puoluepolitiikka.pdf
-SS-