Agronet

Keskusteluaiheet => Koneet, laitteet ja tekniikka => Aiheen aloitti: Paalimies - 15.08.21 - klo:21:08

Otsikko: Pölysuoja tippuu pyörän-navasta
Kirjoitti: Paalimies - 15.08.21 - klo:21:08
Elikkä ongelmana on irtoava pölysuoja paalaimen pyörän-navasta. Napa on Adr-n 6-pulttinne napa jossa suoja on vain nakuteltuna kiinni. Tippuu aina parin tunnin ajon jälkeen. Nyt viimeksi kiristin vähän pyörän laakeria kun laitoin uuden kupin, pyörä pyöri kiristyksen jälkeen herkästi. Laitanko mä liikaa rasvaa, nyt laitoin napaan mutterin ja navan kehän välin melko täyteen vai renkaan kuluneisuus, BKT-n ripakuvioinen vai laakeriko on sökö.
Otsikko: Vs: Pölysuoja tippuu pyörän-navasta
Kirjoitti: Make - 15.08.21 - klo:22:03
Liika rasva ne yleensä irroittaa.
Otsikko: Vs: Pölysuoja tippuu pyörän-navasta
Kirjoitti: Mr. M - 16.08.21 - klo:08:49
Sama täällä. Uloimman laakerin ulkokoolin pesä navassa oli kulunut väljäksi. Reilu milli väljää ympäriinsä. Korjaustoimenpiteenä suojakuppi jesarilla kiinni napaan.
Otsikko: Vs: Pölysuoja tippuu pyörän-navasta
Kirjoitti: vain elämää - 16.08.21 - klo:14:07
jos se sellanen peltikuppi on, niin sitä kupin reunaa kun naputtelee hiukkasen isommaksi että tulee ahdas, niin eiköösse ala pysymään.Ja vähemmän vaseliinia.