Kerttu Kotakorpikin tuomitsee Kemin tehdasinvestoinnin. No, Kerttu elääkin katselemalla pilviä.Jaa lintubongari. Meikä on nähnyt yhtaikaa 6 ukkometsoa peltoläntillä, jossa kurki yritti häätää niitä. Näkyi auton ikkunasta aamusella ihan ilman bongausyritystä.
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/ihmiset-kulttuuri/artikkeli-1.1346643
Suomalaiset ovat olleet kaukaa viisaita. Tämän kokoisessa maassa on tämä määrä ihmisiä hyvä, jotta korpea voi käyttää kompensoimaan hiilipäästöjä.
Nyt vaan tilanne on normalisoitunut ja tätä hiilinielua ei oteta huomioon. Ainoastaan suomalaisten hiilen päästely on todellista. Ei hiilen sidonta kasvillisuudessa ja vesistöissä.
Voi olla, että tätä hiilen päästö kautta sidonta suhdetta per asukas ei haluta edes ottaa huomioon, koska kaikki mahdollinen polttaminen pitää lopettaa Suomessa.
Se, että ilmastomalleja on useita, kertoo ristiriidasta.
Se, että ilmastomalleja on useita, kertoo ristiriidasta.
Millainen ristiriita olisi kyseessä ?
(https://niwa.co.nz/sites/niwa.co.nz/files/styles/large/public/sites/default/files/images/imported/0009/73746/models_fig3_0.gif?itok=r3IoqE32)
Kuva: 58 eri simulaatiota, 14 eri ilmastomallista, musta viiva havainto, punainen viiva ilmastomallien
keskiarvo, oranssi kohina, 58 eri simulaation tuloksia. 1901-1950=0
-SS-
Tässä on vähän perspektiiviä ilmaston lämpötiloista hieman pidemmältä ajalta.
(https://www.climate.gov/sites/default/files/graph-from-scott-wing-620px.png)
Onhan se tuokin vielä nähtävä kun vihreä ministeri lopettaa turvesuot ja ostaa ne sitten valtiolle kylvääkseen niille heinää ohimuuttavien hanhien syötäväksi... jotka sitten muualla joukkotuhotaan tai laitetaan pataan. No, ensi vaaleissa tulee noutaja ja piiperöille paskahalvaus..