Agronet
Keskusteluaiheet => Vapaa sana => Aiheen aloitti: icefarmer - 11.12.20 - klo:19:44
-
osaako sorkkis sanoa miksi vain turpeelle laitettiin sellainen haittavero että käyttö loppuu käytännössä heti, miksi kivihiilelle ei laitettu?
onko hesalaiset jotenki avuttomia, kivihiili ei edes työllistä samassa mittakaavassa kuin turve :-\ :-\ :-\ :-\
-
Kivihiilen kotimaa ratkaisee työllistämisen. Jossakin mikämikä maassa saattaa joku hakulla hakata ja lapiolla lastata. Kyllä työllistää. ;D
-
Kivihiilen kotimaa ratkaisee työllistämisen. Jossakin mikämikä maassa saattaa joku hakulla hakata ja lapiolla lastata. Kyllä työllistää. ;D
myös 99,9% päästöistä ja ympäristötuhoista jäänee lähtömaahan, sopii hesan vihreille :o :o :o :o
-
Säätösähkö, on uusi termi sille tasaiselle sähkölle, joka viime aikoina tuli esille olkiluoto kakkosen onnettomuuden vuoksi. Ylen uutisoima onnettomuus on sittemmin muuttunut häiriöksi, koska INES asteikolla saatiin tämän "onnettomuuden" arvoksi nolla. Sillä ei edes päästä listoille, joten Suomen pitää vielä odottaa omaa maailman kartta tapahtumaa.
Näin säätösähköllä saatiin korvattua sähkön tarve. Vesivoimalla ja Ruotsista tuomalla. Eli ei kivihiiltä tar***** hesan keskustassa polttaa. Ja näin maailma pelastui.