Ilta-Sanomat kirjoittaa Valmet Automotiven taukotilassa tapahtuneesta myrkytysepäilystä. "Avonaisesta maitopurkista ei ottanut kukaan muu". Minkähän takia se purkki sitten oli auki ? Kaipa kyseinen maitopurkki on tutkijoiden hallussa. Tuloksia odotellessa.... Henki voi lähteä vaikka allergiareaktiosta, joka taas johtuu vaikkapa pähkinöihin käytetystä säilöntäaineesta (eikä siis itse pähkinöistä). Itsekin saan reaktion, jos syön erään Suomessa toimivan, saksalaistaustaisen putiikin myymiä saksanpähkinöitä. Joku oli tutkituttanut Virossa pakatun aprikoosipussin sisällön: Säilöntäainetta oli käytetty nelinkertainen määrä (johonkin normiin tms. nähden). https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005868422.html
Säilömisestä lisää: https://ekoodit.fi/E211/natriumbentsoaatti/ Tässä on erityistä se, että Evira ei mainitse sanaakaan natriumbentsoaatin aiheuttamista ongelmista, vain "enimmäismäärärajoituksia". Terveyskirjasto mainitsee, mutta väittää oireiden olevan hyvin harvinaisia. Tukehtuneet on kai kirjattu pähkinäallergikoiksi ? Voi vide !
Kaikenlaiset haju yms. allergiat vaan lisääntyy. Tarviiko esim. pesuaineissa olla "miljoona" eri kemikalia antamassa "kahta miljoonaa" eri tuoksua? :-\
Toisilla on myös huono tapa avata se maitopurkki työntämällä se etusormi sinne tölkin sisälle. Eihän siinä tarvitse käsitellä vaikka avoautojen kattomekanismien kankaita, niin kädet on täynnä ties mitä home/kyllästysaine myrkkyjä ja saa ne työntämällä sormensa sinne maitopurkkiin ja kaatamalla sitten ne myrkyt kahviin.