Agronet

Keskusteluaiheet => Koneet, laitteet ja tekniikka => Aiheen aloitti: JOUTOPOIKA - 14.05.18 - klo:22:14

Otsikko: Valtratietäjät hoi!
Kirjoitti: JOUTOPOIKA - 14.05.18 - klo:22:14
Kyseessä 6000 sarjan Hitec ja ongelmana vedonvapautuksen toiminta.
Kun kytken vedonvapautuksen lähtee liikkeelle niinkuin pitääkin ja pysähtyy jarrua painamalla, mutta ei lähde uudelleen liikkeelle jarrun vapautuksesta. Saattaa toimia ok muutaman pysäytyksen ja sitten taas tulee häiriö. Ajo onnistuu virheettömästi jos ei käytä vedonvapautusta.
Koneeseen vaihdettu äskettäin jarrujen pääsylinterit ja tuntuma sellainen, että vasen jarru pitäisi ilmata uudelleen.
 Voiko häiriö johtua siitä??  Missä sijaitsee kytkimet jotka sytyttää jarruvalot ? Sitä kautta menee tieto pysähtymiselle ???
Otsikko: Vs: Valtratietäjät hoi!
Kirjoitti: jusu - 14.05.18 - klo:22:40
katse polkimien suuntaan, sieltä ne löytyy, luultavasti vain katkaisija tai vastine vääräs asennos josei johtovikaa
Otsikko: Vs: Valtratietäjät hoi!
Kirjoitti: Hervast - 16.05.18 - klo:06:34
Ikinä enoo tuota toimintoa käyttänyt, mut toinen tieto mitä se systeemi käyttänee on kaasupolkimen asento. Voipi olla kalibroinnin tarpeessa ?