Agronet

Keskusteluaiheet => Vapaa sana => Aiheen aloitti: Eemeli - 20.01.18 - klo:09:41

Otsikko: Kuka olisi uskonut
Kirjoitti: Eemeli - 20.01.18 - klo:09:41
Täällä aikanansa nauraa räksytettiin Viron maidolle, mutta kukaan ei arvannut sen jäävän kättelyssä muun tuonnin jalkoihin.

Mutta kukapa olisi uskonut edellisten eduskuntavaalien voittajapuolueen ajautuvan parissa vuodessa täydellisen hajaannuksen tielle.
Täällä jo ensimmäiset vähättelevät koko vaaleja, hypetys olisi toisessa tilanteessa vallan jotain muuta, mutta kaikkein merkityksellisimmät ovat sittenkin kepuli
puolueelle.

Jos, siis jos tulos on edes galluppien suuntainen, siis pate pesee lauta-matin mennen tullen, menee seuraavat tanhut paten tahdissa ja kepupuolue syö kädestä jne. jne.
Vallankiiman nimissä paten porukka koetetaan pitää puolueessa, jos patelle näytetään rukkasta, on meillä pian kaksi pienpuoluetta.

Kaupunkiin tulo epäonnistui uudelta johdolta täydellisesti ja patella vankka kannattajajoukko maaseudulla.

Ja tarvitaanhan kepupuolue poliittisella kartalla. Ainahan sirkus pellet tarvitsee.
Otsikko: Vs: Kuka olisi uskonut
Kirjoitti: Veeti - 20.01.18 - klo:09:58
Kepun todellinen kannatusprosentti on alle 15. Maatalousministeri Leppä "herätteli" etelän  (ent.)kepulaisia tuottajia antamalla maidon kriisituen vain pohjoisen tuottajille, joilla jo ennestään meni parhaiten.
Otsikko: Vs: Kuka olisi uskonut
Kirjoitti: Eemeli - 20.01.18 - klo:10:46
paten närää ei ainakaan vähennä se, jos huomaa.
Muutaman viikon kampanjalla heittämällä ohi lauta-matin.
Jos olisi heti kättelyssä nimetty kepun ehdokkaaksi, olisi kannatusprosennti jo hyvän matkaa yli sata.
Otsikko: Vs: Kuka olisi uskonut
Kirjoitti: Suuri Ajattelija - 20.01.18 - klo:10:49
Viron maito? Eikö sinun asiantuntijana kannattaisi puhua viron potusta?